کشتار خرس ها، جنایت علیه آفرینش است

کشتار خرس ها بدست ایرانیان، جنایت علیه آفرینش خداوند است

 
یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۱
انتشار این عکس در فضای مجازی، موجی از اعتراض به نحوه حفاظت از محیط زیست و گونه های در خطر انقراض را براه انداخته است.
 
چند ماه پیش، خرس مادری را به همراه دو توله اش در سمیرم اصفهان کشتند و شکم کودکان نازنینش را زنده دریدند. هنوز از شوک آن بیرون نیامده ایم که این تصویر از کردستان منتشر شده است. عکس اصلی
عکس دلخراش قتل یک خرس در کردستان
 
 
کشتار خرس ها بدست ایرانیان، جنایت علیه آفرینش خداوند است. قانون ایران کمبود دارد و تا درست بشود مدتها زمان میبرد و لطمات جبران ناپذیری به آفرینش الهی وارد میشود. در شرایط فعلی، علمای اسلام و آیات عظام باید برای حفاظت از خلقت الهی وارد ماجرا شوند و حکم آزار جانوران و کشتار و آزار و اذیت حیوانات را صادر نمایند.
اگر جانوران را خداوند آفریده است، پس کشتار جانوران جنایت علیه آفرینش خداوندی است. کشتار مخلوقات، جنایت علیه خلقت الاهی است.
 
 حضرت علی می فرماید اگر تمام دنیا را به من پیشنهاد  دهید و در قبال آن بخواهید که دانه گندمی را  از دهان یک مورچه بگیرم و آن را  آزار دهم قسم به خدا که اینکار را نخواهم کرد.
 
فردوسی هزار سال پیش گفته است:
میازار موری که دانه کش است....که جان دارد و جان شیرین خوش است.
 

چندی پیش حامد پاک سیرت، در جلسه فوق العاده کارگروه حمایت از محیط زیست شمالغرب کشور  که جهت بررسی ابعاد کشته شدن یک خرس قهوه ای  در اثر بی تدبیری ماموران محیط زیست  شهرستان سراب برگزار شده بود با بیان اینکه امیرمومنان علی (ع) در نهج البلاغه در مورد رعایت حقوق حیوانات دستورات صریحی آورده افزود: قرآن کریم در آیات متعددی به وجود شعور و درک در حیوانات  اشاره نموده است لذا  به همین جهت اسلام علاوه بر نهی آزار و اذیت جسمی حیوانات، از آزار روحی آنها نیز به شدت نهی نموده است چنانچه از رسول گرامی اسلام نقل شده که ایشان نهی می‌فرمودند از قتل هر موجودی که روح دارد مگر آنکه جوازی برای آن کار باشد.

 اخیراً فیلمی منتشر شد که آن‌گونه که تصاویر این فیلم چند ثانیه‌ای نشان می‌دهد فردی به وسیله ضربات سهمگین پتک، این الاغ را از پا در می‌آورد، همزمان با ضرباتی که به سر این حیوان وارد می‌شود قهقهه و خنده‌های بلند فردی که با دوربین تلفن همراهش از این صحنه فیلم می‌گیرد و فرد دیگری که در تصویر حضور دارد، شنیده می‌شود. آن‌طور که در فیلم دیده می‌شود این افراد فقط محض خنده و سرگرمی این جنایت هولناک ضد الاهی را انجام داده‌اند.

کشتن الاغ
 پیگیری و واکنش رسانه‌ها به فیلم کشتار خرس مادر و دو توله اش در سمیرم اصفهان، در نهایت به بازداشت عامل کشتار خرس ماده و دو توله‌اش که بدبختانه یک دبیر آموزش‌وپرورش!! بود، ختم شد، با این حال اما دلیل اصلی پیگیری قضایی این رخداد نادر بودن گونه خرس قهوه‌ای در ایران و تحت حفاظت بودن آن عنوان می‌شد.علاوه بر اینکه قانون در این رابطه صراحتا اعلام نظر کرده است اما در مواردی مانند آنچه در این فیلم جدید به وقوع پیوسته است قانون نظر خاصی ندارد. پیش از این هم دبیر انجمن دفاع از حقوق حیوانات در رابطه با ماجرای کشتار خرس قهوه‌ای به «شرق» گفته بود:

«مردم منطقه فرد دستگیر شده را فقط یکی از افرادی می‌دانند که به صورت وحشیانه و بدون ملاحظه در این منطقه اقدام به شکار و آزار و اذیت حیوانات می‌کنند و تعداد دیگری نیز هنوز به راحتی به این اقدامات دست می‌زنند و متاسفانه سازمان محیط‌زیست کاملا این منطقه را از خاطر برده است.

متهم دستگیر شده نیز سابقه بسیار زیادی در حیوان‌آزاری دارد اما همیشه از حاشیه امن برخوردار بوده و کسی مانع این شخص نمی‌شده است.

به‌عنوان مثال مردم محلی خبر داده بودند پیش از این متهم روباهی را گرفت و پایش را قطع کرد و از همین قسمت با کمپرسور بدنش را باد کرد تا حیوان ترکید.

همچنین در مورد دیگری یکی از نزدیکان این متهم شکم الاغی را سوراخ کرده و در داخل آن بنزین ریخته و آن را آتش زده بود و موارد دیگر که بسیار فجیع‌تر از فیلمی است که پخش شده است.»  منبع

تصاویر دلخراش جنایت کشتار خرس مادر و توله هایش در سمیرم:

مادر را کشته اند و توله ها را شکم دریده اند. فیلم فاجعه بار این جنایت بشری را در اینجا ببینید.

توله خرس زخمی درحالیکه شکمش را با کارد دریده اند و روده هایش بیرون ریخته است، از درد سر بر سینه مادر می گذارد؛ چرا که باور ندارد مادر دیگر نیست. کودک مهر مادری طلب می کند از مادری که در خون خود برای ابد خفته است ...

منبع

  سر بریدن یک خرس با کارد قصابی در کجور مازندران

 مرداد ۲۵, ۱۳۹۰

سایت خبری تابناک در خبری تاسف بار در بخش «نگاه شما» تصویری از کشتار خرس در کجور نوشهر منتشر کرده است. ظاهرا این حرکت مربوط به روستاهای بخش کجور شهرستان نو شهر بوده است.

 

خرس مظلوم را در سراب آذربایجان به جای بیهوشی، کشتند!

شهریور ۱۵, ۱۳۹۰

تکرار تراژدی کشته شدن خرس دانشگاه‌آزاد تبریز در سراب!

خرس قهوه ای که در روستاهای اطراف سراب با مردم درگیر و توسط ماموران محاصره شده بود،‌ با وجود اعزام اکیپ ویژه سازمان محیط زیست برای بیهوش کردن و بازگرداندن آن به دامان طبیعت،‌ توسط شکارچیان کشته شد.

خرس قهوه ای محاصره شده به جای استفاده از گلوله بیهوشی، سرانجام با شلیک تفنگ شکاری کشته شد. یک خرس قهوه ای صبح امروز از اقدام تحریک آمیز اهالی روستاهای “ایدرشان” و “هریس” از توابع سراب که در مسیر گذر خرس های بومی هستند به دلیل ضرب و شتم توسط اهالی منطقه، خشمگین شده و به سوی مردم حمله ور شد. بر اثر این حادثه، چهار روستایی سراب مصدوم شد و یکی از حادثه دیدگان به دلیل شدت جراحات به بیمارستان امام رضا(ع) تبریز منتقل شده و مصدومان دیگر در بیمارستان سراب تحت مداوا قرار گرفته اند. این خرس خشمگین پس از حادثه یاد شده توسط ماموران تعقیب و در اطراف محل حادثه به محاصره نیروهای انتظامی و ماموران محیط زیست درآمد.

درحالیکه محیط بانان در انتظار رسیدن گلوله های بیهوش کننده از تبریز بودند، به گفته مسئولان محل، شکارچیان بومی «در اقدامی خودسرانه !!» با شلیک هشت گلوله این خرس بخت برگشته را از پای درآوردند! منبع

 

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/09/689024_orig.jpg

تفنگ با گلوله های بیهوشی: ابزاری که از آن استفاده نشد!

 

خرس بیچاره ای که بخاطر خوردن دو کیلو سیب! از حاشیه جنگل کیاسر مازندران کشته شد!

 اردیبهشت , ۱۳۹۰

 دیده بان حقوق حیوانات ایران : با وجود تلاش محیط بانان و دامپزشک اداره محیط زیست مازندران، خرس قهوه ای بیچاره ای که به علت اصابت گلوله های ساچمه ای از ناحیه صورت به شدت آسیب دیده بود و چهار روز در رودخانه رها شده بود، کشته شد.

به گزارش سبزپرس دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست گفت: توسط یکی از اهالی روستای کیاسر به محیط بانی خبر داده شد که یک خرس قهوه ای در منطقه «کیاسر» از توابع «چهار دانگه» ساری به صورت نیمه جان در رودخانه پیدا شده است. محیط بانان با کمک اهالی خرس زخمی را به پارک حیات وحش «سمسکنده » منتقل کردند اما خرس بیچاره پس از 4 روز درد و زجر ، کشته شد.

.اکرامی درمورد این سوال که چرا به طرف خرس تیر اندازی شده بود گفت:با گفت و گو با مردم منطقه چنین به نظر می رسد که این خرس فدای خوردن سیب ها و شکستن شاخه های درختان یک باغ حوالی کیاسر شده است اما ایا این حیوان جوان لایق یک درخت سیب نبود ؟!
وی درمورد اینکه حیات وحش  قربانی ورود انسانها به زیستگاه شان می شوند، گفت: گوزن ها و خرسها در یک دوره خاص تولید مثلی نیاز به استفاده از عاوفه های غنی در حاشیه جنگل و مراتع دارند، ولی به دلیل نفوذ انسان ها به این مناطق، ویلا سازی های بی مورد و درخت کاری ها غیر اصولی مثل سیب، هلو و گلابی حیوانات به طرف باغ ها جلب می شوند و به منظور دفع و کنترل حیوانات برخی مردم اقدام به تیراندازی و تله گذاری می کنند.
اکرامی در مورد محدود شدن قلمرو و تغذیه خرس ها گفت: در مورد خرس ها تله گذاری ها و تیراندازی ها به دلیل خساراتی است که به مزارع حاشیه  جنگل وارد می کنند، ولی در حقیقت این کشاورزان هستند که به جنگل ها و  قلمروی انها  تجاوز کرده و با نابود کردن جنگل ها و تبدیل آنها به زمین های زراعی قلمروی حیوانات و تغذیه آنها را محدود می کنند.
از دو قلاده خرس زخمی که اخیرا توسط اداره محیط زیست مازندران پیدا شده بود، یکی از آنها که در تله سیمی گرفتار شده بود با حضور دامپزشک و محیط بانان بیهوش و به سلامت رهاسازی و به طبیعت بازگشت.

نگارنده خبر در بالا پرسیده بود :ایا این حیوان جوان لایق یک درخت سیب نبود ؟!  آیا به راستی اینگونه نبود ؟   متاسفانه از قبیل این اتفاقات بسیار زیاد در ایران به وقوع می پیوندد و در جایی اینگونه درج نمی شود … نگارنده  حدود ۱۵ سال پیش در منطقه دوهزار شهرستان شهسوار استان مازندران شاهد اینگونه اتفاق دردناک بودم که خرسی در تله گراز گرفتار شده بود به صورت بسیار فجیع از پا در آمد و مثله مثله شد ، صحنه ای که هیچگاه از ذهن بنده پاک نمی شود . .. حال  به نظر بینندگان محترم دیده بان حقوق حیوانات ایران چه باید کرد ؟ آیا راهکاری جهت آموزش جوامع روستایی وجود دارد ؟آیا همانگونه که برای یوز پلنگ زیبایمان در جوامع روستایی اطراف زیستگاه  آموزش داده شد ؟ منبع

 یک قلاده خرس کمیاب در مشگین‌شهر کشته شد

1389

  اردبیل فردا -یک خرس نادر قهوه‌ای در مشگین‌شهر کشته شد. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشگین‌شهر در جریان بازدید از منطقه کشف شده لاشه یک قلاده خرس نادر قهوه‌ای گفت: با بی‌توجهی محض این اقدام موجب کشته شدن یک قلاده خرس بی‌نظیر از نظر وزن و اندازه در منطقه شده است. با بررسی‌های اولیه متوجه شدیم که این خرس نادر و کمیاب با تفنگ شکاری کشته شده و در حوالی روستای خانباز از توابع بخش مرکزی نیز لاشه آن پیدا شده است. وی به انقراض نسل خرس قهوه‌ای در مناطق مختلف استان و حتی بخش‌های زیادی از کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت:‌ منطقه شیروان دره‌سی مشگین‌شهر از جمله زیستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای است که به نظر می‌رسد با این حرکت‌ها نسل خرس قهوه‌ای در حال از بین رفتن است. برخی از اهالی روستا به دلیل ممانعت خرس‌ها از حضور در اطراف باغ‌ها و زنبورستان‌ها اقدام به کشتن این حیوانات نادر می‌کنند که به تمام مأموران حفاظت محیط زیست اعلام شده از این امر جلوگیری کنند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشگین‌شهر تصریح کرد: در صورت ایجاد مزاحمت برای باغداران و زنبورداران نیز با راهکارهایی غیر از کشتن باید به دفع این حیوانات پرداخت تا مبادا به حیات و تداوم زندگی این حیوانات لطمه‌ای وارد شود.  وی افزود: سعی داریم جلوی چنین اقدامات غیرقانونی را گرفته و اجازه ندهیم به حیات وحش صدمه و ضربه‌ای جبران‌ناپذیر وارد شود.

  فروردین امسال 1391 دو توله خرس را مردم نجات دادند:

دو قلاده توله خرس ماده حدود ۳ تا ۴ ماهه توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای مازندران و تهران دیروز برای درمان و بازپروری به پارک پردیسان منتقل می شود. مدیر کل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: توله خرسی که از مازندران انتقال داده شده است ، اواخر فروردین امسال در حاشیه روستای تاکام در منطقه دو دانگه استان مازندران از مادر جدا و به واسطه حمله سگ زخمی شده و افراد محلی منطقه آن را نجات و تحویل همکاران محیط زیست استان می دهند ، این توله خرس از ناحیه گردن و اندامهای حرکتی زخمی شده و توسط دامپزشک استان درمان اولیه انجام و دیروز برای ادامه درمان و بازپروری به پارک پردیسان منتقل می شود.  همچنین توله خرس دیگری که از استان تهران به پارک منتقل شده توسط یکی از اهالی روستای امامزاده داوود استان تهران و حاشیه منطقه البرز مرکزی زندانی شده بود که توسط همکاران محیط زیست استان تهران کشف و ضبط می شود .
گفتنی است این دو قلاده توله خرس که هر دو ماده هستند در مرحله شیرخواری بوده و پس از درمانهای تکمیلی و بازپروری در صورت قابلیت رهاسازی در زیستگاههای اولیه رهاسازی خواهند شد. منبع
 
 
توله خرس هایی که مادرشان یک محیط بان است/ تصویری
ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۹۰
توله خرس هایی که مادرشان یک محیط بان است! 
یک کرد گروه پ ک ک در کوهستان از یک توله خرس یتیم بی مادر نگهداری میکند
 
 
 
افراد بی وجدان، توله خرس ها را از طبیعت دزدیدند و در خرم آباد آواره کردند
 اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۰
خبرگزاری مهر امروز ماجرای دو توله خرسی را گزارش داده که در پارک کوهستانی خرم آباد نگهداری می شوند. این روایت، روایت تلخ از انسانهایی است که طبیعت را بازیچه خودخواهی های خود کرده اند تا رهاورد این خودخواهی چیزی جز کوچ اجباری و فراق برای خرس مادر و فرزندانش نباشد….
خرم آباد - خبرگزاری مهر: ماجرای دو توله خرسی که در قرنطینه پارک کوهستانی خرم آباد نگهداری می شوند روایت تلخ از انسانهایی است که طبیعت را بازیچه خودخواهی کرده اند تا رهاورد این خودخواهی چیزی جز کوچ اجباری و فراق برای خرس مادر و فرزندانش نباشد.

روایت دو توله خرسی که در پارک کوهستانی خرم آباد نگهداری می شوند از عملکرد یک انسان در حس تملکش نسبت به آنچه در هستی است آب می خورد. گفته می شود فردی که برای شکار به کوهستان رفته این دو توله خرس را به عنوان تحفه شکار آورده است ولی معلوم نیست که مادر این توله خرس ها هنوز زنده است یا نه.  محل زندگی این توله خرس ها در کوههای زاگرس در قلب چهارمحال و بختیاری بوده است که حال به کوچ اجباری تن داده اند تا در مرکز قرنطینه پارک کوهستانی استان لرستان تا رسیدن به سن یک سالگی نگهداری شوند.

مسئول گارد حفاظت از محیط زیست استان لرستان در این رابطه می گوید: این توله خرس ها در اصل مربوط به استان لرستان نیستند و آنها را از یاسوج به اینجا آورده اند.

دریکوند از روایت جدایی این توله خرس ها از مادرشان حرف می زند و ادامه می دهد: اینها زمانی که خیلی کوچک بوده اند در داخل یک کارتن از فرد متخلف کشف می شوند که فرد یاد شده پس از دیدن ماموران محیط زیست کارتن را رها کرده و فرار می کند.

وی که سالهاست در دل طبیعت استان لرستان با گونه های مختلف حیات وحش آشنایی دارد، می گوید: ممکن است که فرد یاد شده هنگام حضور در جنگل آنها را از لانه شان برداشته و با خود به شهر آورده باشد.

به گفته مسئول گارد حفاظت محیط زیست لرستان این خرسها شاید دو ماهه باشند. بازیگوش و جذاب هستند و هر کسی که آنها را می بیند اول برایشان دل می سوزاند و بعد واقعا جذب این بچه خرس های کوچک می شود.

با دیدن این توله خرس ها یاد کارتن "جک" و "جیل" می افتیم که در زمان بچگی هایمان آنها را می دیدیم و از اعماق احساسات کودکانه مان از شکارچی مادر این دو توله خرس نفرت داشتیم و حال تکرار این حادثه در نزدیکی گوش ما نهیبی است که انسان را به فکر وا می دارد.

خرس کوچولوهایی که امروز در پارک کوهستانی لرستان نگهداری می شوند به جای بزرگ شدن در دل طبیعت و یاد گرفتن آداب زندگی در میان حیات وحش، شیر پاکتی می خورند و با آدمهای دور و برشان بازی می کنند و فارغ از اینکه همین انسانها زندگی شان را تغییر داده اند روزگار می گذرانند.

مسئول گارد حفاظت محیط زیست می گوید وقتی که آنها را پیدا کرده اند هنوز چشمهایشان بسته بوده است و من با خود فکر می کنم که حتما تصویر مبهمی از مادرشان را در ذهن دارند، تصویری که ما اجازه کامل شدن آن را ندادیم.

دریکوند از وضعیت خوب سلامت آنها می گوید و اینکه هر روز توسط دامپزشک پارک کوهستانی خرم آباد معاینه می شوند. خرس زاگرس یکی از گونه هایی است که در طول سالهای اخیر با توجه به روند شکار آنها از سوی شکارچیان تا حدودی در معرض خطر قرار گرفته است و حیات این دو توله خرس شاید مرهمی باشد بر زخم دو خرس ماده ای که در یکسال اخیر در لرستان توسط شکارچیان کشته شده اند.

 

روایت دو توله خرسی که امروز حیاتشان وابسته به بطری های شیری است که ما انسانها در اختیارشان قرار می دهیم روایت تلخی از طبیعتی است که با اجحاف برخی انسانها به راحتی از میان می رود تا هر روز عرصه حیات به دست بشر بر دیگر موجودات خلقت تنگ و تنگ تر شود و به نظر می رسد طبیعت صحنه تجلی خودخواهی های برخی انسانها شده است.

هنگام رفتن از پارک کوهستانی خرم آباد توله خرس ها را در حال بازی کردن رها می کنیم و آنها شاید ناباورانه فکر می کنند که ما انسانها چقدر در حق آنها لطف کرده ایم که برایشان غذا می آوریم و به آنها اجازه می دهیم در فضای یک پارک بدوند و بازی کنند؛ غافل از اینکه روزگار کنونی آنها حاصل ندانم کاری یک فرد سودجو است و آنچه که امروز به آنها می بخشیم تنها تسلای خاطر آزرده مان از کوچ اجباری آنها از خانه شان است.

 

 
/ 0 نظر / 2 بازدید