آیا ترکیه مکان امنی برای کُردهاست؟

آیا ترکیه مکان امنی برای کُردهاست؟

ترکیه و کشتار کردها با هواپیماهای بمب افکن


بدون شک اگر سیاست اخیر ترکیه ادامه پیدا کند، حادثه اولودره آخرین مورد از این دست نخواهد بود و زندگی در این منطقه که به محل عملیات نظامی و سیاسی تبدیل شده برای کُردها خطرپذیر خواهد بود.

 

روز 28 دسامبر 2011 نیروی هوایی ترکیه با استفاده از هواپیماهای F16 سی و پنج نفر از کسانی را که در اولودره نزدیک مرز عراق مشغول قاچاق کالا بودند، هدف قرار داد.

مقامات نظامی ترکیه می گویند که جاده ای که این افراد در آن تردد می کردند مورد استفاده گروه پ.ک.ک نیز هست و به اشتباه مورد اصابت قرار گرفته اند اما حزب صلح و دمکراسی (BDP) این ادعا را رد کرد و گفت: این حمله یک کشتار عمدی علیه کُردها بوده است.

 

«صلاح الدین دمیرتاش» یکی از رهبران BDP تاکید کرد که آنچه در اولودره اتفاق افتاد، یک قتل عام هولناک بود و به قتل عامهای دیگر ترکیه اضافه شد.

احمد ترک، شخصیت برجسته سیاسی کُرد این حمله را نسل کشی خواند.

اردوغان با اشاره به این حمله هوایی اعلام کرد چریکهای پ.ک.ک را هدف قرار خواهد داد، چه آنها در کوهها باشند، یا داخل کشور و یا در مرز. وی گفت: نمایندگان مشغول وضع قانونی هستند که کوکتل مولوتوف که کُردها از آن در تظاهرات ضد دولتی استفاده می کنند را به عنوان سلاح اعلام کند.

هشت گروه NGO در گزارش خود این حادثه را با توجه به تعداد بالای تلفات کشتار دسته جمعی خواندند و اعلام کردند نیروهای امنیتی ترکیه از تردد این عده که کشته شدند، اطلاع داشتند، آنها همچنین از ورود آمبولانس ها جلوگیری کردند که این امر آمار تلفات را بالا برد.

این گزارش تاکید می کند که شواهدی در دست است که بسیاری از تلفات بر اثر سرما و نبود امکانات پزشکی بوده است.

این کشتار دسته جمعی دولت ترکیه بخشی از سیاست جدید ترکیه بر علیه کُردهاست و نوعی استراتژی جدید علیه پ.ک.ک محسوب می شود.

این سیاست جدید ترکیه بر دو پایه بنا شده که عبارتند از تخریب نظامی پ.ک.ک و شکست سیاسی فعالان سیاسی کُرد.

طراحان استراتژی جدید جنگ و مدافعان آن می گویند که ما ترور را ریشه کن خواهیم کرد و این با کشتن تک تک اعضای پ.ک.ک میسر است و از سوی دیگر فعالان سیاسی کُرد و روزنامه نگارانی که تصور می رود از مدافعان پ.ک.ک باشند را تحت فشار قرار خواهیم داد و این تنها راه برای حل مسئله کُرد در ترکیه است.

همانطور که اردوغان در سخنرانی های اخیر خود گفت: از این سیاست خود برنخواهند گشت.

 

بدون شک اگر این سیاست ادامه پیدا کند، حادثه اولودره آخرین مورد از این دست نخواهد بود و زندگی در این منطقه که به محل عملیات نظامی و سیاسی تبدیل شده برای کُردها خطرپذیر خواهد بود.

ترجمه: اشرف بیننده

/ 2 نظر / 2 بازدید
اتيلا

تركيه مكاني امن براي كردهاست ولي يقينا محل امن براي تروريستهاي پ ك ك يا كا ج كا و غيره نيست . همچنان كه ايران محل امني براي كوموله ها و پژاك و .. نيست كه غير از ترور و وحشيگري كاري بلد نيستند و جوانان بسياري از اين مملكت را شهيد كرده اند . حامي تروريست بدتر از تروريست است

اتيلا

تركان ايراني هم بيش از بيست و پنج ميليون نفر هستند . ايا اين كثرت اجازه هرگونه ترور و بمب گذاري را ميدهد ؟ هيچ نهاد حقوق بشري و سازمان جهاني اعمال وحشيانه پ ك ك را تاييد نميكند و هيچ عقل سالم و وجدان ازاده اي ترورها و بمب گذاريها ي اين گروهك را تاييد نميكند حال 50 هزار نظامي داشته باشد يا پنج ميليون داشته باشد اصل كار ترور مذموم است