مدعیان مکتب ایرانی قدرت طلبند. ملی گرای واقعی آن بسیجی بود که خرمشهر را آزاد کرد

محسن رضایی:
 
 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمی‌دانم چرا برخی می‌خواهند هویت شناخته شده ما را به هم بزنند، معلوم نیست که برخی افراد از هویت انقلابی ما چه آسیبی دیده‌اند که می‌خواهند آن را جابه جا کنند و به همین دلیل است که یک بار از ناحیه آزادی‌خواهی و بار دیگر از ناحیه ایرانی‌گری به جنگ با هویت انقلاب می‌آیند؛ برخی مواقع هم از زاویه تحجر و خرافات به مبارزه با هویت انقلابی ما می‌آیند در حالی که هویت اسلامی- ایرانی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب بود که در دفاع مقدس تثبیت شد.


* طرح مکتب‌ایرانی انحرافی و با انگیزه تثبیت قدرت است

ـــ  در طی 100 سال اخیر همیشه مباحث ایران‌گرایی به عنوان یک سوژه برای رسیدن به قدرت یا تثبیت قدرت مورد سوء استفاده قرار گرفته و قالب افرادی که بحث ایرانی‌گری را در صد سال اخیر کشور مطرح کردند به دنبال این بودند که دولت خودشان را تحکیم کنند یا اینکه با طرح این شعارها احساسات مردم را تحریک و در نهایت به قدرت برسند، چنانکه جشن‌های 2500 ساله برای تحکیم قدرت شاه بود نه برای ابراز افتخارات ایرانی‌ها، اگر کوروش در زمان جشن‌های 2500 ساله زنده بود از این اقدام خجالت می‌کشید، لذا ایرانی‌‌گری همیشه شعاری بوده که برای رسیدن به قدرت و حفظ قدرت مطرح شده است و این عده همواره رفتاری متفاوت با گفتار از خود نشان داده‌اند. طرح مکتب‌ایرانی انحرافی است و با انگیزه تثبیت قدرت بیان شده است.

 
* امام خمینی فرمودند ملی‌گرای واقعی آن بسیجی است که خرمشهر را آزاد کرد

ـــ شاه مخلوع نوکر آمریکا بود و بر خلاف رفتارش ادعا می‌کرد که جشن‌های 2500 ساله برای بزرگداشت افتخارات ایران برگزار می‌شود، بر این اساس باید گفت که ایرانی‌گرایی همیشه مورد سوء استفاده قرار گرفته است در حالی که امام خمینی (ره) فرمودند ملی‌گرای واقعی آن بسیجی است که خرمشهر را آزاد کرد، مکتب واقعی ایران همان اسلام است و اگر ایران از اسلام جدا شود قطعا شکست می‌خورد و فرو می‌پاشد و حتی نمی‌تواند از تمامیت ارضی و سرزمین‌های خود دفاع کند. هنر ایرانی این بود که اسلام را با قلب خود پذیرفتند و آن را گسترش دادند، چنانکه ما در طول جنگ، سرزمین‌هایمان را با رمز یا زهرا (س) و یا حسین (ع) آزاد کردیم و اگر امروز ایران باقی مانده است به دلیل وجود اسلام در این کشور است.

ـــ در سال اول جنگ بنی‌صدر می‌گفت من می‌خواهم به سبک اشکانیان بجنگم و زمین بدهم و زمان را بدست آورم ولی زمین‌ها را داد و از زمان بدست آمده نتوانست بهره برداری کند، بر این اساس، هرگاه ایران از اسلام جدا شد ما شکست خورده‌ایم. مبنای تفکر امام خمینی(ره) این است که نباید ایران را از اسلام جدا کرد چرا که جدا کردن ایران از اسلام باعث آسیب‌های جدی به کشور می‌شود و برخی از کسانی که نغمه جدایی ایران از اسلام را سر داده اند، افرادی قدرت طلب‌اند که قصد دارند با تحریک احساسات مردم به قدرت برسند.

* مدعیان مکتب ایرانی اعتراضی به لشکر‌کشی عربستان به خلیج فارس نکردند

ـــ طی 2 سال اخیر نمونه‌هایی از پرداختن به ایرانیت صرف در کشور مشاهده شد و اگر واقعا این عده ادعا دارند که طرفدار ایران هستند بهتر است حق ایران را در خلیج فارس و دریای خزر احیاء کنند. بهتر است مدعیان ایرانی گری عملا به ایرانی بودن خود عمل کنند، نه اینکه با شعار احساسات مردم را تحریک کنند و در داخل نظام درگیری درست کنند و بعد هم روحانیت و رهبری را در مقابله با ایرانی‌گری قرار دهند و جبهه‌ای را به نفع خود تشکیل دهند؛ رهبری و روحانیت هیچگاه علیه ایرانیت ملت ایران نبوده‌اند و این در حالی است که کسانی که از مکتب ایرانی صحبت کردند کوچکترین اعتراضی به لشکر‌کشی عربستان به خلیج فارس نکردند.

ـــ برخی می‌گفتند که اگر دین در مقابله با آزادی قرار گیرد دین شکست خواهد خورد در حالی که آزادی در متن اسلام بوده و هست و اساسا این نوع تفکیک‌سازی و ادبیات غلط است. همین خط مشی را امروزه در تفکیک ایرانیت و اسلامیت می بینیم، آن هم در شرایطی که جهان اسلام در حال قیام هستند.

ـــ درست کردن ماجرای غیر واقعی و تقسیم‌بندی کردن افراد درون این ماجرا درست نیست، چراکه مسئله ایرانیت در کشور حل شده است و ما در جریان انقلاب مسئله ایرانیت، ملیت، اسلامیت و مسائل دیگر را با هم ترکیب کردیم؛ هویت ما اسلامی - ایرانی است و ما با چنین هویت جدیدی مسائل بزرگی را در کشور حل کردیم.

* هویت شناخته شده‌ای داریم

ـــ نمی‌دانم چرا برخی می‌خواهند هویت شناخته شده ما را به هم بزنند، معلوم نیست که برخی افراد از هویت انقلابی ما چه آسیبی دیده‌اند که می‌خواهند آن را جابه جا کنند و به همین دلیل است که یک بار از ناحیه آزادی‌خواهی و بار دیگر از ناحیه ایرانی‌گری به جنگ با هویت انقلاب می‌آیند؛ برخی مواقع هم از زاویه تحجر و خرافات به مبارزه با هویت انقلابی ما می‌آیند در حالی که هویت اسلامی- ایرانی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب بود که در دفاع مقدس تثبیت شد.

*جهاد اقتصادی یعنی ورود هویت اسلامی- ایرانی به اقتصاد

ـــ هدف از طرح جهاد اقتصادی این است که ایدئولوژی‌های غیرانقلابی در اقتصاد کنار گذاشته شود چرا که اقتصاد لیبرالی یا تکنوکراتی یا سوسیالیستی در کشور ما جواب نمی‌دهد بلکه باید از اقتصاد جهادی بهره گرفت؛ یعنی اینکه افراد باید هویت انقلابی خود را در اقتصاد وارد کنند، چرا که وقتی افراد هویت انقلابی‌شان را در سیاست و دفاع از کشور وارد کردند، مؤثر واقع شد. چرا نباید هویت اسلامی- ایرانی ما وارد اقتصاد شود؟ افرادی که بحث‌های انحرافی را مطرح می‌کنند، با ایدئولوژی انقلاب تقابل ایدئولوژیک دارند و نمی‌خواهند اجازه دهند ایدئولوژی انقلاب از عرصه سیاست فراتر رود و وارد اقتصاد، صنعت و عرصه‌های دیگر شود، این افراد می‌خواهند پس از آنکه از گسترش ایدئولوژی و هویت انقلابی به عرصه‌های دیگر جلوگیری کردند سیاست را نیز هویت زدایی کنند.

 
* اصولگرایان رهبر انقلاب را در جبهه انقلاب تنها نگذارند

ـــ اصولگرایان از رهبر انقلاب در جبهه سیاست و حکومت حمایت می‌کنند ولی در جبهه انقلاب تلاش لازم را ندارند، در واقع ادبیات انقلابی رهبری در جامعه باید تبیین و تشریح شود و منحصر کردن رهبری به ادبیات سیاسی و حکومتی ظلم بزرگی به انقلاب است لذا باید گفت که اصولگرایان کم کم به یک جناح و حزب در حال تبدیل شدن هستند در حالی که اصولگرایی فراتر از یک جناح است. اصولگرای واقعی باید امتداد انقلابی امام و رهبری در جامعه باشد، ‌یعنی اندیشه‌ها، رفتار و گفتمان امام و رهبری را در جامعه انتشار دهد؛ اصولگرایان رهبر انقلاب را در جبهه انقلاب تنها نگذارند.

* اصولگرایان تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد انتخابات قرار داده‌اند؛ با این وضع، وحدت در معرض خطر است

ـــ متاسفانه در حال حاضر اصولگرایان تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد انتخابات قرار داده‌اند و دلیل اختلاف آنها هم همین موضوع است و تا زمانی که این طور باشد وحدت در معرض خطر است و دلیل اختلافات برای این است که اصولگرایان گفتمان انقلابی امام و رهبری را رها می‌کنند که یک نمونه آن شیوع بد اخلاقی، تهمت و غیبت در جبهه اصول‌گرایی است که با آن مبارزه جدی صورت نگرفته است.

* مسئولین دولت در رابطه با سفر به عربستان و دعوت از ملک‌عبداا‌لله رسما تبری بجویند

ـــ دعوت از ملک‌عبدالله اردنی در شرایط بیداری اسلامی و یا سفر به عربستان چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ ‌حتی اگر این اقدامات شایعه باشد باز هم مسئولین کشور باید از آن تبری بجویند و عکس العمل سریع از خود نشان دهند، چرا که ورود عربستان به بحرین و لشکرکشی در خلیج فارس انقلاب ما و نیز امنیت ملی منطقه و ما را تهدید کرده است، عربستان هر چه سریع تر باید نیروهای خود را از بحرین خارج کند و به اشغالگری خود پایان دهد و دولت هم نباید به این مساله کم توجهی کند. همچنین این موضوع باید از طریق مجامع اسلامی و بین المللی پیگیری شود که در این رابطه تشکیل جبهه واحدی از ایران، ترکیه و عراق در شرایط کنونی مفید است.

* تحرک جدی از سوی دولت در زمینه جهاد اقتصادی صورت بگیرد

ـــ  به اعتقاد بنده باید تحرک جدی از سوی دولت در زمینه جهاد اقتصادی صورت بگیرد ،چرا که اولین تحرک دولت در جهاد اقتصادی باید در زمینه اشتغال و تولید باشد. دولت باید سهم یارانه‌ها از تولید را در اردیبهشت ماه پرداخت می‌کرد و اگر این مبلغ در خردادماه پرداخت نشود بسیاری از بنگاه‌های تولیدی ورشکست می‌شوند و بیکاری افزایش پیدا می‌کند و این مسئله در سال جهاد اقصادی زیبنده کشور نیست.

ـــ رهبر انقلاب نامگذاری سال جاری به عنوان سال جهاد اقتصادی را به عنوان سرآغاز یک انقلاب عملی در اقتصاد انجام دادند، چرا که انقلاب سیاسی و تئوریک 5 سال است که در کشور شروع شده است، اما جهاد اقتصادی سرآغاز عملیاتی کردن انقلاب در صحنه است، بر این اساس دولت باید به جهاد اقتصادی به عنوان واقعه‌ای مهم بنگرد و از آن به عنوان یک فرصت مهم استفاده کند. تحرکی که در زمینه جهاد اقتصادی در مجلس و قوه قضائیه شروع شده و همچنین همایش اخیری که در مجمع تشخیص برگزار شد، به نظر من می‌تواند گام‌های خوبی برای عملیاتی کردن جهاد اقتصادی باشد و اگر همه نهادها دست به دست هم بدهند در پایان سال می‌توانیم کارنامه خوبی در زمینه جهاد اقصادی داشته باشیم.
/ 0 نظر / 2 بازدید