بهار عربی به ترکیه می رسد

عثمان اوجالان در گفتگو با رویترز:
 
 
وضعیت موجود کردهای ترکیه را به سمت ایجاد یک بهار عربی سوق می دهد
اقلیم کردستان _
عثمان اوجالان برادر عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) اظهار داشت: نه دولت ترکیه و نه حزب پ.ک.ک نتوانسته اند راه حلی مسالمت آمیز برای حل تنش ها و درگیری های 27 ساله ی خود پیدا کنند و این امر می تواند جوان خسته از این وضع را به سوی تلاش برای ایجاد یک بهار عربی سوق دهد.

برادر اوجالان طی مصاحبه ای با خبرگزاری "رویترز" در شهر کوی سنجاق در اقلیم کردستان گفت: "دولت حزب عدالت و توسعه (AKP) تحت رهبری رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه امیدهایی را در کردهای کشور ایجاد کرد و کُردها از دولت وی حمایت کردند چرا که امیدوار بودند وی بتواند راه حل مسالمت آمیز برای مسئله ی کُرد در ترکیه پیدا کند. کُردها در عین حال به خوبی از حزب صلح و دمکراسی (BDP)، نیز حمایت کردند. در واقع پیام مردم این بود که این مسئله را حل کنید."

عثمان اوجالان که به دلیل غیر دمکراتیک بودن اقدامات حزب پ.ک.ک در سال 2004 از این حزب خارج شده است افزود: "نه دولت اردوغان و نه حزب پ.ک.ک پیام مردم را به درستی درک نکردند. حزب عدالت و توسعه از اعتماد مردم سوء استفاده کرده و به سرکوب شورشیان پ.ک.ک دست زد و در عین حال پ.ک.ک نیز در سایه ی حمایت مردم به خشونت های خود ادامه داد."

درگیری میان پ.ک.ک و دولت های ترکیه تا کنون باعث کشته شدن بیش از 40 هزار نفر شده است.

از زمان دستگیری عبدالله اوجالان در سال 1999، حزب کارگران کردستان بارها اعلام آتش بس یک طرفه نموده است، اما دولت آنکارا همچنان به اقدامات نظامی خود علیه پ.ک.ک ادامه می دهد.

/ 0 نظر / 2 بازدید