پسته رفسنجان و ماهی بندرعباس به قیمت دلار آمریکا !

پسته رفسنجان به قیمت دلار آمریکا

آمریکا اقتصاد کشور ما را تحریم نموده است و با کم شدن دلار آمریکا، قیمت اجناس خارجی و وارداتی هم بالا رفته و چند برابر شده است و این طبیعی است.

حالا معلوم نیست به چه دلیل اجناسی مثل پسته رفسنجان و بادام مشهد و تخمه آفتابگردان سنندج و انجیر شیراز و فندق مازندران و ماهی خلیج فارس گران شده است؟!   برای تولید اینها که برشمردیم، نه مواد اولیه خارجی به کار می رود و نه ربطی به آمریکا و دلار و تحریم دارد. چرا تولید کنندگان و بازاریان، اجناس بومی ایران را چندین برابر گرانتر می فروشند و چرا متولیان اصناف و بازرگانی جلوگیری نمیکنند؟

گرانفروشی در اسلام حرام است. آیا گرانفروشی حلال شده است که فروشندگان به انجام آن مشغول هستند و سوال این است که با لقمه های حرام، سرنوشت این ملت چه خواهد شد؟

فارغ از هر بحث، حقیقتی که دارد اتفاق می افتد آن است که این لقمه های حرام در حال پایین رفتن از گلوی گروه های عظیمی از مردم مسلمان این مملکت و تاثیر گذاری در روح و جسم و نسل و اولاد و کودکان و گوشت و پوست و خون و روان و دنیا و آخرت آنهاست. آیا این گرانفروشی ها ما را از جامعه سالمتر و متقی تر و معنوی دورتر و دورتر نمی کند؟ ما با لقمه های حرام به چه سمتی می رویم؟آثار و پیامدهای لقمه حرام

نماز بی ارزش و دعایی که شنیده نمی شود سنگدلی، اثر حرام خوری لعنت فرشتگان ساخت بنای عبادت روی ماسه های روان

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

عبادت کردن با وجود حرام خوارى مانند ساختن بنایى است بر روى شن «و به قولى : بر روى آب» .

عدّة الداعی : 141 منتخب میزان الحکمة : 144

لقمه ی حرام چه اثری دارد؟

عنه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

أطِبْ کَسبَکَ تُستَجَبْ دَعوَتُکَ ،فإنَّ الرّجلَ یَرفَعُ اللُّقْمَةَ إلى فیهِ (حَراما ) فما تُستَجابُ له دَعوَةٌ أربَعینَ یوما .

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

در آمدت را پاک کن تا دعایت مستجاب شود؛ زیرا هرگاه آدمى لقمه [حرام ]به دهان خود ببرد ، تا چهل روز دعایى از او پذیرفته نمى‏شود .

کما فی بحار الأنوار : 93 / 358 / 16 .مکارم الأخلاق : 2 / 20 / 2045 منتخب میزان الحکمة : 196
ارسال نظر برای این حدیث

------------------------------------------------------

الاءمامُ الباقرٌ علیه‏السلام :

انَّ الرّجُلَ إذا أصابَ مالاً مِن حَرامٍ لَم یُقْبَلْ مِنهُ حَجُّ ولا عُمْرَةٌ ولا صِلَةُ رَحِمٍ حتّى أنّه یَفْسُدُ فیهِ الفَرْجُ .

امام باقر علیه‏السلام :

هرگاه انسان مالى از حـرام بـه دست آورد نه حجّى از او پذیرفته شود ، نه عمره‏اى و نه صله رحمى و حتّى در ازدواج و زناشویى او تأثیر سوء مى‏گذارد .

أمالی الطوسیّ : 680 / 1447 منتخب میزان الحکمة : 144

مال حرام رشد و برکتی نخواهد داشت

درباره‌ی مال حرام در حدیثی داریم که « إِنَّ الْحَرَامَ لَا یَنْمی وَ إِنْ نَمَى لَا یُبَارَکُ لَهُ فِیهِ ؛ مال حرام رشد نمی کند و زیاد نمی شود و اگر هم رشد کند ، برکت  نخواهد داشت. » 1

 

لقمه ی حرام ، حرف های امام معصوم را بی اثر می کند

امام حسین پیش از ظهر عاشورا در کربلا صحبت‌های زیادی کرد ولی هیچ کدام اثر نمی ‌کرد. در آخر حضرت فرمودند: « فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ ؛ چون شکم‌های شما از حرام پرشده است ، حرف‌های من در شما اثر نمی گذارد.»2

 

لقمه ، در نسل آدمی تأثیر دارد

« کَسْبُ الْحَرَامِ یَبِینُ فِی الذُّرِّیَّةِ ؛ مال حرام در فرزندان آشکار می شود و روی آن‌ها اثر می ‌گذارد.»3

 

عبادت همراه مال حرام ، اثری ندارد

پیامبر(ص) فرمودند: « الْعِبَادَةُ مَعَ أَکْلِ الْحَرَامِ کَالْبِنَاءِ علَى الْمَاء ؛ کسی که مال حرام می خورد و عبادت هم می کند، مثل کسی است که روی آب ، ساختمان می سازد. »4

امام صادق فرمودند: « تَرْکُ لُقْمَةِ حَرَامٍ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى مِنْ صَلَاةِ أَلْفَیْ رَکْعَةٍ تَطَوُّعاً ؛ ترک لقمه‌ی حرام، نزد خدا بهتر از خواندن هزار رکعت نماز مستحبی است.»5

 

 

1. لقمه حرام، تاریکی قلب و دل می آورد

علت اینکه انسان لازم است از خوردن مال حرام اجتناب کند، این است که حرام، قلب را تاریک می کند و بصیرتش را از بین می برد؛ ولی خوردن حلال سبب روشنایی و بیناییِ دل می شود و تاریکی یا روشنایی دل از اعتقاد قلبی پدید می آید نه از مالی که انسان به حرام یا حلال بودنش معتقد است.

2. لقمه حرام، باعث عدم استجابت دعا می شود

وقتی که پیامبر صلی الله علیه و آله از حریص بر دنیا یاد می کرد، می فرمود: چه بسیار آدم ژولیده موی، خاک آلوده و دورافتاده در سفرها که طعام و لباسش حرام و خوراکش حرام است و دست هایش را بلند می کند و یارب یارب می گوید. پس کجای آن دعا مستجاب می شود.

3. لقمه حرام، عدم قبولی نماز را در پی دارد

غزالی گوید: ...ابن عباس می گوید: خداوند نماز کسی را که در شکمش مال حرام باشد، قبول نمی کند.

چنین گویند که هر که یک لقمه حرام خورد، چهل روز، تیر دعای او بر نشانه اجابت نرسد.

4. لقمه حرام، آتش دوزخ را به همراه دارد

[پیامبر صلی الله علیه و آله ] فرمود: هر گوشتی که از حرام بروید، آتش او را سزاوارتر است.

5. لقمه حرام، مانع رسیدن به سعادت و توفیق می شود

(از صفات رذیله متعلقه به قوّه شهویه) مال حرام خوردن و از آن اجتناب نکردن است و آن از نتایج حبّ دنیا و حرص بر آن است و از اشدّ مهلکات و اعظم موانع وصول به سعادت است.

بیشتر کسانی که به هلاکت رسیده اند، سببش آن بوده و اکثر مردم که از فیوضات و سعادات محروم مانده اند، به واسطه آن شدی. سدّی از این محکم تر در راه توفیق نیست و پرده ای از این مانع تر بر چهره تأیید نه و کسی که تأمل کند، می داند که خوردن حرام، اعظم حجابی است بندگان را از وصول به درجه ابرار و قوی تر مانعی است از اتصال به عالم انوار. سراچه دل را از آن، تیرگی و ظلمات و خباثت و غفلت حاصل و نفس انسانی به واسطه آن به اسفل درکاتِ هلاکت و ضلالت واصل می گردد.

6. لقمه حرام، باعث عدم قبولی واجبات و مستحبات است

از حضرت پیغمبر صلی الله علیه و آله مروی است که در بیت المقدس فرشته ای هست که هر شب ندا می کند که هر که بخورد چیزی را که حرام باشد، خدا از او نه قبول می فرماید سنّتی را و نه واجبی را.

7. لقمه حرام، باعث گلایه زن و فرزند در روز قیامت است

وارد شده است که زن و فرزندان آدمی در روز قیامت به او می آویزند و او را در موقف حضور پروردگار باز می دارند و می گویند: پروردگارا! حق ما را از این شخص بستان. به درستی که ما جاهل به احکام شریعت بودیم و او ما را تعلیم نکرد و غذای حرام به ما خورانید و ما عالم به آن نبودیم.

8. لقمه حرام، درد و رنج جسمی می آورد

ابوالقاسم جعفربن احمدالرازی گوید: ابوالخیر عَسقلانی را ماهی آرزوی همی آمد به چندین سال، چون از جایی پدیدار آمد حلال، دست فرا کرد تا بخورد. استخوانی از استخوان های ماهی به انگشت وی فرا شد؛ بدان سبب دست از وی بداشت. گفت: یارب! کسی دست به شهوتِ حلال دراز کند، چنین کنی. آنکه دست به شهوت حرام دراز کند، با وی چه کنی.

9. لقمه حرام، در اولاد اثر سوء دارد

از قصّه پر غصّه آدم که گندم بهشت خورد، حکایت قابیل که می گویند نطفه وجود او از آن گندم بسته بود، به عبرتی برگیر؛ خاصیّت دو دانه گندم منهیّ مباح بهشت که آن باشد، خاصیت چرب و شیرین مهملات حرام و شبهه دار دنیا چه خواهد بود و بدان که تأثیر غذا در نطفه از قبیل تأثیر ساعت و حالت مرد و زن و اثر ترک ذکر حق در زمان جماع خواهد بود که به سر حدّ الجاء و اجبار نرسد و لهذا آن شخص مکلّف می باشد و تصحیح نیّت و قوّت تدبیر خود مناز و با قوت لایموت بساز که ضرر طعام دغدغه دار بدان از آن منفک نمی شود.

10. لقمه حرام، روزه را باطل می کند

غیبت و دروغ و بهتان و قوت حرام، روزه باطل کند به دلیل قرآن؛ قال اللّه تعالی: «سَمّاعُونَ لِلْکَذِبِ أکّالُونَ لِلسُّحْتِ.» دروغ و خوردن حرام، حق تعالی به یکدیگر مقرون کرده است.

در خبر است که دو زن در عهد رسول صلی الله علیه و آله به روزه بودند. در آخر روز گرسنگی ایشان را چنان به رنج آورد که نزدیک بود، هلاک شوند. دستوری خواستند از رسول صلی الله علیه و آله که روزه بگشایند. رسول صلی الله علیه و آله دستوری داد. چون روزه بگشادند، قدحی بدیشان فرستاد و ایشان را فرمود: قی کنید در این قدح. به هر دُوان، قدح پر از خون تازه و گوشت تازه کردند، مردمان شگفت بماندند. رسول صلی الله علیه و آله گفت: عجب مدارید از این حال که ایشان از رزق حلال به روزه بوده اند و به رزق حرام روزه بگشادند.

12. لقمه حرام، درهای حکمت را بر دل می بندد

در حدیث است که هر کس طعامی را از روی شهوت و خواهش نفس (نه از روی نیاز بدن) بخورد، خداوند، حکمت را بر دل او حرام فرماید.

13. لقمه حرام، دین را تباه می کند

چند مال شبهه ناک آری به کف؟ تا که باشی نرمْپوش و خوش علف عاقبت سازد تو را از دین بری این خودآرایی و این تن پروری لقمه کآید از طریق مشتبه خاک خور خاک و بر آن دندان منه کان تو را در راه دین مغبون کند نور عرفان از دلت بیرون کند لقمه نانی که باشد شبهه ناک در حریم کعبه، ابراهیم پاک گر، به دست خود فشاندی تخم آن ور به گاو چرخ کردی شخم آن ور مه نو در حصارش داس کرد ور به سنگ کعبه اش دستاس کرد ور به آب زمزمش کردی عجین مریم آیین پیکری از حور عین ور بخواندی بر خمیرش بی عدد فاتحه با قل هو اللّه احد ور بود از شاخ طوبی آتشش ور شدی روح الامین هیزم کشش ور تو بر خوانی هزاران بسمله بر سر آن لقمه پر ولوله عاقبت، خاصیتش ظاهر شود نفس از آن لقمه تو را قاهر شود در ره طاعت، تو را بی جان کند خانه دین تو را ویران کند درد دینت گر بود ای مرد راه چاره خود کن که دینت شد تباه پیام های متن

1. حرام خواری، قلب و دل انسان را تاریک می کند.

2. دعای کسی که لقمه حرام می خورد، مستجاب نمی شود.

3. طاعات و عباداتِ کسی که لقم حرام می خورد، قبول نمی شود.

4. خوردن لقمه حرام، آثار منفی درزندگی دنیایی و اخروی انسان دارد.

5. خوردن لقمه حرام، دینداری را تباه می کند.

6. هر گوشتی که از حرام بروید، آتش جهنم برای او سزاوارتر است.

نقل از وبلاگ شمسه:

http://mojtabamajd.blogfa.com/post-675.aspx

گران فروشی یکی از آفت های کسب روزی حلال است که بسیاری از اهل بازار ممکن است بدان مبتلا باشند. درآمد حاصل از گران فروشی، حرام است و باید به صاحبان حق برگردانده شود. امام صادق علیه السلام فرمود: «مغبون ساختن مؤمن، حرام است و مغبون ساختن کسی که در قیمت کالا (و سالم بودن جنس) به فروشنده اعتماد کرده، حرام است.» با رواج گران فروشی در جامعه، دیگر هیچ کس به دیگری اعتماد و اطمینان نخواهد کرد و هر کس با بدبینی و تردید به دیگری می نگرد، در این صورت، امنیت روانی که یکی از اساسی ترین نیازهای انسان در جامعه است، خدشه دار می شود. گران فروشی یکی از تهدیدات امنیت روانی- اجتماعی در شهر بهشت است.

  نقل می کنند که «در مغازه ای، لباس هایی با قیمت های متفاوت وجود داشت. روزی فروشنده برای نماز خواندن به مسجد رفت و برادرزاده اش را در مغازه گذاشت. مردی بادیه نشین، لباسی به چهارصد درهم خواست و او یکی از لباس های دویست درهمی را به او داد. مرد آن را پسندید و با خود برد. در راه با فروشنده روبه رو شد. فروشنده از او پرسید: لباس را چند خریدی؟ مرد گفت: چهارصد درهم. فروشنده گفت: اما این لباس بیشتر از دویست درهم نمی ارزد. برگرد تا بقیه پولت را پس بدهم. مرد گفت: این لباس در سرزمین ما پانصد درهم می ارزد و من هم راضی ام. فروشنده گفت: خیرخواهی در راه دین، بهتر از تمام موجودی دنیاست. سپس او را به مغازه برگرداند و دویست درهم او را پس داد. برادر زاده اش را نیز سرزنش کرد. برادر زاده گفت: او به این معامله راضی بود. مرد گفت: تو چرا آن چه را برای خود پسندیدی، برای او نپسندیدی؟»

   در واقع، پنهان نگه داشتن قیمت کالاها و اجناس، یکی از موارد ستم به دیگران است. کاسب و بازاری باید در همه حال خدا را به یاد داشته باشد و با خریدار به انصاف رفتار کند و بداند اگر مشتری از قیمت اجناس آگاه نیست، خدای او آگاه است و روزی برای کرده های خویش باید در پیشگاهش حاضر شود و حساب پس دهد.

/ 1 نظر / 3 بازدید
دوست

سلام علیکم : اولا اون بندگان خدایی که با زحمت زیاد به تهیه محصولات داخلی مانند پسته رفسنجان و بادام مشهد و... مشغول اند مگر در این مملکت زندگیی نمیکنند ! پس با این گرانیهای سرسام آور چطور میتوانند با همان درامد های قبلی خود زندگیشان را اداره کنند . ثانیا چرا به همین راحتی تهمت حرام خوری را بر این مردم روا میکنی و فتوا صادر میکنی