دستگیری های گسترده فعالان سیاسی در ترکیه

دستگیری 60 فعال سیاسی کُرد در ترکیه و سکوت بین المللی - 21 بهمن 1390

باتمان، ترکیه _ بامداد امروز در چهارچوب دستگیری افراد منتسب به KCK در باتمان 42 نفر از فعالان سیاسی و مطبوعاتی کُرد ترکیه دستگیر شدند.

به گزارشTRThaber  بامداد امروز نیروهای پلیس ویژه ترکیه در شهر باتمان از 62 منزل، مرکز فرهنگی و رسانه ای و چند نهاد سیاسی و مدنی وابسته به حزب صلح و دموکراسی بازرسی به عمل آورده و 42 نفر را دستگیر کردند. چند تن از دستگیرشدگان از اعضای خبرگزاری دجله وابسته به پ.ک.ک و نیز از مقامات شهرداری باتمان هستند.
در شهرهای ازمیر، موش و بتلیس نیز جمعا 11 نفر از فعالان سیاسی و رسانه ای وابسته به حزب صلح و دموکراسی دستگیر شدند.
35 فعال سیاسی کُرد ترکیه زندانی شدند
استانبول، ترکیه _ از 38 فعال سیاسی دستگیر شده طی روزهای اخیر، 35 نفر زندانی شدند، که نام فاطمه کورتالان نماینده پیشین وان نیز در میان دستگیر شدگان به چشم می خورد.
به گزارش صباح، دیروز به حکم دادگاه جزای سنگین استانبول از سی و هشت فعال سیاسی کُرد ترکیه که طی روزهای اخیر بازداشت شده بودند، سی و پنج نفر به جرم همکاری با KCK روانه زندان شدند.
14 قاضی طی شش ساعت محاکمه همه دستگیر شدگان را مورد بازجویی قرار داده و فقط سه تن از دستگیر شدگان آزاد شدند.
در میان زندانی شدگان فاطمه کورتالان نماینده سابق مردم وان در مجلس نیز حضور دارد.
کورتالان به این متهم شده که با ایجاد یک شبکه ارتباطی اینترنتی و بهره گیری از چند پیک، وظیفه انتقال پیام بین ایمره الی، قندیل و حزب صلح و دموکراسی را به عهده داشته و همسر وی نیز از فرماندهان پ.ک.ک در منطقه بهدینان کردستان عراق چند بار دستوراتی را از طرف پ.ک.ک برای وی ارسال کرده است.
واکنش KCK به دستگیری های گسترده اخیر در ترکیه

بهدینان، کردستان عراق _شورای رهبری KCK در واکنش به دستگیری های وسیع دو روز اخیر بیانیه داد.
دیروز شورای رهبری KCK در واکنش به دستگیری فعالان سیاسی کُرد بیانیه ای صادر کرد که امروز در صدر اخبار رسانه های ترکیه قرار گرفت. اغلب روزنامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه های اینترنتی ترکیه برای تیتر خبر بیانیه مزبور، این عبارت را به کار بردند: "پ.ک.ک  با بزرگترین تهدید در تاریخ خود روبرو شد."
در بیانیه شورای رهبری KCK که روز جمعه به صورت مکتوب در اختیار خبرگزاری فرات نیوز گذاشته شده آمده است: "دولت اردوغان در 17 شهر ترکیه به صورت همزمان به 123 منزل و نهاد فرهنگی و سیاسی کُرد هجوم برده و با زیرپاگذاشتن همه اصول حقوقی و قضایی حدود چهل تن از فعالان سیاسی و فرهنگی کرد را دستگیر کرده است. این اقدام دولت نشان می دهد که قصد انسداد راه فعالیت سیاسی را به روی کردها را دارد. از طرفداران خود می خواهیم جای خالی نیروهای دستگیر شده را پر کنند."
شورای رهبری KCK همچنین از گروه موسوم به جوانان کُرد خواسته در تظاهرات خیابانی شرکت کنند و دستگیری های اخیر را محکوم کنند. این بیانیه همچنین با محکوم کردن خودسوزی یک جوان 15 ساله دیاربکری به نام فرهاد دینچ، مدعی شده است: " این گونه اقدامات دولت را خوشحال می کند و باید به فکر فعالیت تاثیرگذار باشید."
دستگیری های گسترده در14شهر ترکیه

ترکیه ــ پلیس ترکیه در چندین شهر این کشور دهها تن از فعالان سیاسی کُرد را دستگیر کرد.
به گزارش خبرگزاری دوغان، سحرگاه امروز جمعه، پلیس ترکیه در شهرهای آنکارا، استانبول، دیاربکر، مرسین، شرناخ، ازمیر، وان، اورفا، ماردین، باتمان، مالاتیا، نسیبین، آدانا و سرت ده ها فعال سیاسی کُرد را به اتهام جانبداری از KCK (کنگره جوامع کردستان) بازداشت کرد.
بازرسی از منزل شخصی لیلا زانا
بر اساس گزارش NTVmsnbc پلیس آنکارا در چانکایا از منزل شخصی لیلا زانا نماینده دیاربکر در مجلس و عضو حزب صلح و دموکراسی بازرسی کرد. از آن جایی که زانا در دیاربکر حضور داشت، پلیس به حکم دادگاه و با شکستن در وارد منزل وی شده و پس از یک بازرسی دو ساعته، رایانه و اسناد شخصی وی را با خود بردند.
پروین بولدان از دیگر اعضای حزب صلح و دموکراسی با حضور در آپارتمان بازرسی شده اعلام کرد: " این منزل به شخصی به نام جهاد یولداش تعلق دارد و زانا موقتا در اینجا اقامت دارد. با این وجود تلفن همراه ویژه ای را که مجلس به زانا سپرده همراه با رایانه و اسناد وی از طرف پلیس ضبط شد. من با جمیل چیچک رییس مجلس هم تماس گرفتم اما بی نتیجه بود. گولتن کشاناک درباره دستگیری ها و وقایع امروز سخرانی خواهد کرد."
بازرسی از شهرداری دیاربکر
بر اساس گزارش خبرگزاری دوغان، شهرداری مرکزی دیاربکر و دفتر کار عثمان بایدمیر نیز از اماکنی بود که سحرگاه امروز از سوی پلیس به مدت طولانی مورد بازرسی قرار گرفت. غیر از این یازده ساختمان دیگر که از مراکز سیاسی و فرهنگی وابسته به حزب صلح و دموکراسی بودند مورد بازرسی قرار گرفت و رایانه های موجود در اغلب این ساختمان ها از سوی پلیس ضبط شد.
رهبر حزب حمایت و آزادی: دولت پیام دارد
آلپر تاش رهبر حزب حمایت و آزادی در استانبول در برابر خبرنگاران حضور یافت و اعلام کرد: " تمام اقدامات دولت اردوغان نشان می دهد که تمایلی جدی برای فرستادن فعالان سیاسی کرد به کوه دارند و نمی خواهند کردها از راهکارهای سیاسی و دموکراتیک برای حل معضلات خود بهره بگیرند." همچنین لونت توزل نماینده مردم استانبول در مجلس، اقدامات امروز را تروریسم دولتی خواند.
کشف بمب هفت کیلویی در استانبول
بر اساس گزارش خبرگزاری دوغان امروز در استانبول و در محله باشکا شهر بر اساس اطلاعات به دست آمده از یکی از دستگیرشدگان شاخه شهری پ.ک.ک، پلیس استانبول به مدت چهار ساعت دست به عملیات حفاری و جستجو زد و در پایان توانست مجموعه ای بمب دست ساز پیدا کند که به صورت  قطعات 230 گرمی با استفاده از ماده منفجره آ4 ساخته شده و در چند محفظه مخصوص نگهداری می شد.
20شهروند ازجمله یکی از شهرداران حکاری دستگیر شدند
حکاری_ طی دستگیری های دیروز و امروز در استانبول و حکاری، بیست نفر ازجمله شهردار اسن دره دستگیر شدند.
به گزارش TRThaber دستگیری افراد منتسب به KCK طی دیروز و امروز ادامه داشت. دیروز در اسانبول یازده تن به اتهام همکاری با KCK دستگیر شدند که در میان آنان پنج تن از اعضای فعال شاخه استانبول حزب صلح و دموکراسی به چشم می خورد.
امروز نیز در حکاری شش نفر دستگیر شدند که یکی از آنان خورشید آلپ تکین شهردار اسن دره ی حکاری است.
برخی تحلیل گران ترکیه پیش بینی کرده اند که ادامه دستگیری ها در روزهای آینده به نمایندگان مجلس نیز کشیده خواهد شد. حسیب کاپلان، لیلا زانا و صباحت تونجل نمایندگان شرناخ، دیاربکر و استانبول از جمله کسانی هستند که نام آنها در لیست پیش بینی دستگیری های بعدی قرار دارد.
/ 0 نظر / 4 بازدید