نوروز باستانی ایرانیان، آوردگاه سیاسی ترکیه

 
 
مراد قاراییلان: به دنبال هیجان و عصیان نباشید
به گزارش روزنامه رادیکال مراد قاراییلان رییس شورای رهبری KCK دیروز در بیانیه ای خواستار آن شد که در برپایی جشن های نوروزی دیاربکر و استانبول و دیگر شهرهای ترکیه، برای جلوگیری از هر اقدام خشونت آمیز، مراسم در حال و هوای دموکراتیک، آرام و سنجیده برگزار شود و راه بر عصیان و تحریک پذیری مسدود شود.
پیام دیروز قاراییلان امروز در نشریات ترکیه با تحلیل های گوناگونی روبرو شد. برخی از رسانه ها بر این باورند که این پیام سیاسی متضمن درخواست ادامه مذاکرات آنکارا و قندیل است و برخی دگیر نیز بر این باورند که این برخورد فقط یک ژست سیاسی است تا مسئولیت خطاهای احتمالی و یا برنامه ریزی شده بر گردن پلیس و نیروهای امنیتی انداخته شود.
بشیر آتالای: تدابیر لازم اتخاذ شده است
به گزارش TRThaber بشیر آتالای معاون نخست وزیر و رییس ستاد مبارزه با ترور، دیروز در مجلس ملی ترکیه به خبرنگاران گفت: " برای جلوگیری از ناامنی و تحرکات ضدامنیتی مراسم نوروز همه تدابیر لازم اندیشیده شده است. تجربه سالیان طولانی نشان می دهد که نوروز و بهار برای گروه تروریستی پ.ک.ک فصل ترور، خشونت و حملات پراکنده است. به همین خاطر در حال حاضر نیروهای نظامی و امنیتی ما در اوج آمادگی و هماهنگی بوده و برای مقابله با هر گونه تحرک تروریستی و ضدامنیتی آماده هستیم."
نوروز امسال بدون تبلیغ
به گزارش روزنامه ینی شفق، شعبه ششم دادگاه جرائم سنگین دیاربکر در نامه ای به گروه مدیریتی بزرگداشت مراسم نوروز حکم به جمع آوری همه آفیش ها و اعلان های تبلیغی نوروز دیاربکر داده و شعار درج شده در این اعلان های " یا آزادی یا آزادی " را مصداق حمایت از ترور قلمداد کرده و بدین ترتیب در سطح شهر دیاربکر هیچ اعلان و آگهی تبلیغی یی اجازه نصب و نشر نیافته است.
بهره برداری حزب عدالت و توسعه از جشن نوروز: ده روز جشن در شهرهای کرد نشین
در جشن دیاربکر و استانبول در روز یکشنبه
حزب صلح و دموکراسی روز یکشنبه هفته آینده را به عنوان روز بزرگداشت نوروز اعلام کرده و تصمیم گرفته است به مدت ده روز در شهرهای مختلف مناطق کردنشین ترکیه، مراسم بزرگداشت نوروز را به میدان قدرت نمایی سیاسی خود تبدیل کند.
پیش بینی می شود پس از دیاربکر و استانبول، در شهرهای وان، حکاری، شرناخ، ماردین، باتمان، سرت، اورفا و مرسین بیشترین استقبال از این مراسم صورت بگیرد
/ 0 نظر / 2 بازدید