پیشمرگان کردستان، پاسداران آب و خاک و استقلال ایران

در ابتدای انقلاب اسلامی دشمن خواست با استفاده از تنوع قومیتی که در ایران وجود داشت و با ایجاد تفکرات جدایی طلبانه در میان قومیت ها به خصوص قومیت دلیر کرد، انقلاب نوپای اسلامی ایران را با مشکلی جدی  روبه رو کند. سیاست خباثت آلود استکبار سعی داشت تا به هر بهانه ای اقوام ایرانی را از یکدیگر جدا کنند و پیکره عظیم ملت ایران را تکه تکه کنند، اما با بصیرتی که مردم به ویژه کردها از خود نشان دادند این خطر بزرگ بر طرف شد.

 

گرچه از تنوع قومیتی به عنوان یک تهدید برای کشورها یاد می کنند اما باید دانست که این خود فرصت مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود چرا که تفاوت فرهنگ ها، آداب و رسوم و... می توانند مکمل یکدیگر باشند.

قومیت کرد
قومیت کرد یکی از قومیت‌های ایران است که در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی امتحان خود را پس داده است. با وجود اینکه اکثر کردها در کردستان ساکنند اما در استان های دیگر از جمله ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، خراسان شمالی نیز حضور دارند.
کردها یکی از شعبه های مشهور نژاد آریایی هستند که از حدود 2000 سال پیش از میلاد مسیح از شرق به ایران وارد شده و به شمال غربی و مشرق دریاچه ارومیه مهاجرت نموده اند و محققان در آریایی بودن آنها شکی ندارند.

رشادت کردها
جانفشانی مردم کرد از یاد ملت ایران نخواهد رفت. وقتی که عده ای سعی کردند به نام کردها دم از جدایی طلبی بزنند و بر علیه حکومت جمهوری اسلامی شورش کنند، مردم دلیر کرد  خود کمر همت بستند و با تشکیل مجموعه پیشمرگان کرد مسلمان در مقابل آنها ایستادند وبا جان خود جلو توطئه دشمنان قسم خورده این مرز و بوم را گرفتند.

 امام خمینی (ره) در وصف رشادت این مجموعه می فرماید: «من از این جوان‌های پیشمرگ که به راستی اثبات کردند که فداکار اسلام هستند و لشکر پیغمبر اسلام هستند، تشکر می‌کنم. من به شما علاقه دارم، علاقة یک مسلم به مسلم و یک پدر به فرزند، و شما را دعا می‌کنم. از وقتی که شما قیام کرده‌اید در مقابل اشرار و در مقابل اشخاصی که می‌خواستند نهضت اسلامی‌را سرکوب کنند، من از شما با تمام قوا پشتیبانی و هم دعا کردم، خداوند شما را ان‌شاءالله برای اسلام حفظ کند و شما جوان‌ها را در پیشگاه خدای مقدس بزرگ آبرومند کند.»
 
هم اکنون نیز پیشمرگان کرد غیورانه آماده اند تا جان خود را تقدیم انقلاب اسلامی کنند. به نقل از سایت سپاه نیوز استاندار آذربایجان غربی  گفت: پیشمرگان کرد مسلمان به عنوان یاوران واقعی انقلاب همواره برای حراست از ایران و اسلام در برابر دشمنان آماده جانفشانی و رشادت هستند.
کرد ها شهدای بسیاری برای انقلاب داده اند که به عنوان نمونه مردم استان کردستان 5400 شهید تقدیم ملت ایران کرده اند.

استان کردستان

 کردستان که استان اصلی محل سکونت این قومیت دلیر است منطقه ای خوش آب و هوا و البته کوهستانی در غرب ایران است که اکثر اهالی آن به زبان کردی صحبت می کنند . این استان از غرب هم مرز کردستان عراق و از سایر جهات به ترتیب از جنوب با استان های کرمانشاه، همدان، زنجان و آذربایجان غربی همسایه است. کردها مردمی خون گرم و مهمان پذیر هستند و کمتر کسی است که مدتی در کنار این مردمان زندگی کرده باشد و بخواهد از آنان جدا شود. طبیعت بسیار زیبای کردستان چشم هر بیننده ای را خیره می کند، از دشت ها ی وسیع و پر از گل گرفته تا کوه ها رودها.

 

دین مردم کردستان اسلام است و با وجود اینکه اکثریت آنها پیرو مذهب تسنن و شافعی می باشند ،بین دو مذهب شیعه وسنی رابطه ای صمیمی برقرار است. شیوه غالب زندگی مردم در این استان سنتی و با هویتی قومی است . وجود حدود 1900 روستا در استان نمایانگر انس مردم به طبیعت و کشاورزی است .بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1375، استان کردستان 1346 هزار نفر جمعیت دارد که 4 /52 درصد شهری و 6 /47 درصد را جمعیت روستایی تشکیل می دهد. تراکم نسبی جمعیت معادل 7/ 47 نفر در کیلومتر مربع است. وضعیت رفاهی مردم این استان مرزی از جنبه های مختلف از جمله عمرانی و بیمه ای و زیر ساخت های شهری به نسبت قبل از انقلاب بسیار پیشرفت کرده است.

وضعیت علمی و شغلی در مقایسه با قبل از انقلاب

از 1146 هزار نفر جمعیت 6 ساله و بالاتر استان، 8/ 76 درصد با سوادند که این نسبت در مناطق شهری 4 /75 درصد و در مناطق روستایی 5 /58 درصد می باشد در صورتی که قبل از انقلاب این رقم تنها 29 در صد از جمعیت استان کردستان بود. در حال حاضر در استان کردستان نزدیک به پنجاه هزار دانشجو وجود دارد که در بیست و چند مرکز آموزش عالى مشغول تحصیل هستند، این رقم در دوران طاغوت فقط 360 نفر بود!

جمعیت 10 ساله و بالاتر شاغل استان به تعداد 327 هزار نفر که 32 درصد آن در بخش کشاورزی، 11 درصد در بخش صنعت و 57 درصد مابقی در بخش خدمات اشتغال دارند.

دلبستگی کردها به نظام اسلامی
علی رغم آنچه در مورد کرد ها تصور می شود این مردم غیور دلبستگی شدیدی به نظام جمهوری اسلامی دارند. در مناسبت های مختلف جمعت فراوانی در راهپیمایی ها شرکت می کنند و همبستگی خود را با ملت و رهبری ابراز می دارند. استقبال پر شور مردم این استان از مقام معظم رهبری علی رغم تفاوت های مذهبی شاهدی بر همین امر است .

کردستان، سرزمین صفا و وفادارى
  
رهبر انقلاب در سفر اخیر خود به کردستان گفت: بسیار خرسندم و خداى متعال را سپاسگزارم که توفیق عنایت کرد تا بار دیگر - ولو با فاصله ‏اى زیاد - در این استان سرافراز و در میان شما مردم عزیز و وفادار حضور پیدا کنم. کردستان سرزمین فداکاریهاى بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفادارى است؛ سرزمین مردم وفادارى است که در حساسترین سالهاى عمر این نظام و این کشور با مردانگى خود و با رشادت خود، توطئه‏ هاى بزرگى را خنثى کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلى و آگاهى است که توطئه‏ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکارى خود فتنه بزرگى را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدفهاى شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامى، نشان افتخارى را با خود حمل میکند که در کمتر استانى نظیر آن را میشود دید.  

ملت ایران در اکناف این کشور بزرگ مجاهدات زیادى کردند و شما مردم کردستان سهم خود را در این مجاهدت عمومى و بزرگ بخوبى انجام دادید. این از جمله‏ چیزهایى است که به یاد تاریخ ایران عزیز خواهد ماند.

 استان کردستان یک استان فرهنگى است. شما به طبیعت سرسبز و زیباى این استان نگاه کنید، به روحیه مهربان و باصفاى مردم این استان نگاه کنید، به تاریخ این استان - که علما و شعرا و اهل فرهنگ و اهل هنر در همین تاریخ نزدیکِ این استان فراوانند - نگاه کنید؛ همه اینها نشان می دهد که این استان، یک استان فرهنگى است.

 

 مخالفین ایران و دشمنان اسلام، سعى کردند این استان را در آغاز انقلاب تبدیل به یک استان امنیتى کنند. علاج این دشوارى و این مشکل بزرگ، آسان نبود؛ اما نظام مقتدر اسلامى به همراهى شما مردم، بر این مشکل فائق آمد. آنها سعى میکردند اجزاء ملت ایران را از یکدیگر جدا کنند و بین مردم کُرد و مردم فارس و مردم ترک فاصله بیندازند؛ اما نتوانستند. «و ما یمکرون الّا بأنفسهم و ما یشعرون»؛(1) مکرشان به خودشان برگشت. شما برادران و خواهران کُرد بدانید، هر کسى در آن سالهاى اول - از این جوانهائى که از اقصاى نقاط کشور براى مجاهدت به اینجا مى ‏آمدند - آمد و مدتى در اینجا ماند، نسبت به مردم استان کردستان علقه قلبى پیدا کرد.

جوانان پرشور و پرحماسه‏ اى که از خراسان و از اصفهان و از فارس و از تهران و از بقیه‏ استانهاى کشور آمدند و چند صباحى را در سنندج و سقز و مریوان و بقیه شهرهاى این استان گذرانیدند، وقتى برگشتند حامل پیام محبت بودند؛ دلبسته مردم کُرد بودند؛ این که میگوئیم اینجا یک استان فرهنگى است، به خاطر انعکاس رفتار مهربانانه مردم کُرد است. عکس قضیه هم صادق است و هنوز در استان، یاد آن جوانان سلحشورى که از نقاط دیگر آمدند و اینجا فداکارى کردند، در دلها و ذهنها حاضر است. من اطلاع دارم، یاد شهید کاوه، یاد شهید صیاد، یاد متوسلیان، یاد ناصر کاظمى، یاد احمد کاظمى و یاد شهید بروجردى - این جوانانى که عمرى را در اینجا گذراندند و جانشان را کف دست گرفتند - در یاد مردم این استان زنده است. خدا را سپاسگزاریم که دشمن نتوانست به مقاصد خود برسد.

کردستان، اقلیم مشاهیر
کردستان‌ محل‌ پرورش‌ مفاخر ارزشمند و گران مایه‌ای‌ بوده‌ است‌ که‌ در ایران‌ نقش‌ مهم‌ و مؤثری‌ داشته‌اند، به ‌ویژه‌ برخی‌ از آنها در دنیای‌ اسلام‌ از مقام‌ ارجمندی‌ برخوردار بوده‌اند. بنا به‌ اسناد، کتاب‌ها و مدارک‌ تاریخی‌ مقر ظهور زردشت‌ را این‌ ناحیه‌ می‌دانند.

 


شیخ‌ شهاب‌الدین‌ سهروردی‌ را منسوب‌ به‌ این‌ منطقه‌ از ایران‌ می‌شمارند. صلاح‌الدین‌ ایوبی‌ که‌ از سرداران‌ و فاتحان‌ بزرگ‌ جنگ‌های‌ صلیبی‌ بود از کردان‌ نام‌آور است‌. از شاعران‌ برجسته‌؛ مولوی‌ کرد، نالی‌، مستوره‌ اردلان‌، امیر نظام‌ گروس‌، فاضل‌ گروسی‌، آیت‌الله‌ شیخ‌ محمد مردوخ‌ و همچنین‌ از نویسندگان‌؛ هژار، استاد هیمن‌، محمد قاضی‌، عبدالکریم‌ مدرسی‌ و ... را می‌توان‌ نام‌ برد

/ 3 نظر / 2 بازدید
آفتاب مهرباني

سلام اين دفعه با خاطره زيبا و آموزنده یکی از دوستام به روزم و از شما دوست عزیز دعوت میشه که تشریف بیارین و با نظرات زیباتون در مورد اون بنويسيد. منتظرم [بدرود]

el

سلام من از وبلاگ شما بازدید کردم و شمارو به بازدید از وبلاگ خودم به نام "چیزی که هیچ جا نمی تونی لنگشو ببینی" دعوت می کنم . اگر هم شما مایل بودید منو به اسم "چیزهایی که هیج پیدا نمیشه" لینک کنید و به بنده اطلاع دهید تا من هم شما رو لینک کنم با تشکر www.bazar.rozblog.com

[چشمک][دست][تایید]