آیا آذربایجان تنها سرزمینی است که زبان بیگانه در آن رواج یافت؟

آیا آذربایجان تنها سرزمینی است که زبان بیگانه در آن رواج یافت؟

1- رواج زبان یک سرزمین در سرزمین های دیگر سابقه ای طولانی دارد. پس از تسلط رومیان باستان بر سرزمین های حوزة دریای مدیترانه (کشورهایی که با نام لیبی ، مصر، فلسطین ، لبنان ، اردن ، سوریه و غرب ترکیه می شناسیم) زبان یونانی و لاتین در این نواحی گسترش یافت، اما این سرزمین ها منتظر زبان بیگانه ی دیگری بودند و آن زبان اعراب بود. 

2- گسترش اسلام که با کشورگشایی های اعراب همراه بود، موجب رواج یافتن زبان عربی اعراب در کشورهای اسلامی شد. از مراکش و لیبی و مصر تا سومالی و سودان و یمن و بحرین و جزیره (عراق) و سوریه و لبنان و فلسطین و ..... البته ایران. طی 4 قرن اولیه بعد از اسلام، زبان عربی در ایران روند گسترش انفجاری داشت. شیوع هر زبان بستگی به نوع آن زبان و تاریخ حضور آن زبان در مملکت دیگر دارد. زبان عربی از دربار خلفا و از محافل شعر و ادب و دستگاه دیوانسالاری و مدارس و مکتب ها آغاز شد. ایرانیان خود شیوع دهنده ی این زبان شدند و زبان که پایگاه اصلی آن دربار و دیوان و محافل علمی و ادبی بود، به جامعه و مساجد و مدارس رسید و ایرانیان به تفاخر عربی دانی پرداختند. سخن گفتن به عربی موجب فخر و غرور بود. اگر یعقوب لیث صفار ، پرسش عقلانی را مطرح نمی کرد، عربی گویی و عربی سرایی و عربی خوانی و عربی نوشتن در سرزمین های ایرانی به مانند مصر و سوریه و اردن و لبنان رواج می یافت و همه ی عرصه ی زبانی را در بر می گرفت. یعقوب لیث صفار فرمان داد تا در دربار او به زبان ایرانی شعر بسرایند و کتابت کنند و سامانیان نیز زبان و فرهنگ ایران را اعتلا بخشیدند و این روند پیوسته ادامه یافت. به همین خاطر ترمز زبان عربی در ایران کشیده شد و در همانجایی این ترمز کشیده شد که شیوع زبان از آنجا آغاز شده بود، یعنی «دربار». با این عمل، زبان عربی به عنوان زبان دین و معارف دینی باقی ماند تا به امروز. 

3- زبانهای حوزه ی ترکی با مهاجرت قبایل غز و ترکمن و مغول از شرق آسیا به نواحی غرب آسیا رسید. این قبایل شرقی تا زمان ساسانیان، با مانع بزرگی به نام شاهنشاهی ساسانی مواجه بودند که حرکت آنان به غرب آسیا و شرق اروپا را سد می کرد. با فروپاشی شاهنشاهی ساسانی و تاخت و تاز اعراب در ایران و دیگر نواحی غرب آسیا، راه بر قبایل به اصطلاح ترکی زبان باز شد. اعراب تازه وارد که حاکم بر غرب آسیا و شمال آفریقا شده بودند، از نیروی سپاهی گر و اسب سوار و آماده ی جنگ و رزم ترکان در سپاهها و لشکرهایشان استفاده کردند تا بر مردمان ایران تا مصر چیره بمانند و به فتح و فتوح جدید در سرزمین های این همه کافر دست بزنند. ترکان برای مزدوری اعراب بهترین گزینه بودند و غلامان ترک به دست راست حکام و خلفا تبدیل شدند. همین غلامان بلند مرتبه به حاکمان بعدی تبدیل شدند. اینگونه بود که از "سبکتکین" که غلام زر خرید بود، فرزندش "سلطان محمود غزنوی" به پادشاهی نیمی از حکومت اعراب رسید و سپس "سلطان مسعود غزنوی" صاحب نام و جلال شد و نام "غزنویان" در تاریخ ماند. پس از غزنویان، سلجوقیان آمدند و بعد خوارزمشاهیان و مغولان و تیموریان و آق قویونلو و قره قیونلو و غیر . و این نام ها با زبان های ترکی همراه بودند. زبانی که از سپاه و لشگر آغاز شد به بازار گسترش یافت و در آذربایجان که مرکز تجمع و تداخل و حکومت و ضد و خورد و عبور و رزم و جنگ و سکون بیشتر قبایل ترکی شرقی بود، شیوع یافت. زبان ترکی از لشگر شیوع یافت و با بازار به مردم رسید. مردم آذربایجان ، زبان ترکی را آذری کردند و ترکی آذری پدید آمد.

4- استعمار اروپاییان بر کشورهای دیگر در 5 قرن اخیر موجب شیوع زبان های اروپایی در میان آفریقاییان و بومیان آمریکا شد. زبان فرانسوی ، پرتقالی و اسپانیایی در میان مردم و قبایل آفریقا رواج یافت. زبان انگلیسی در میان مردم پاکستان و هند و جنوب شرق آسیا (مالزی و تایلند و سنگاپور) رواج یافت. زبان انگلیسی از ادارات و مکان های دولتی و رسمی رواج یافت. 

5- بومیان آمریکای جنوبی با تسلط اسپانیایی ها بر آمریکای جنوبی به زبان جدید سخنگویی آغاز کردند. امروزه مردم آمریکای جنوبی (پرو، برزیل، ونزوئلا، مکزیک، شیلی ، ...) به اسپانیایی سخن می گویند.  بومیان نیز چند قرن است که به این زبان سخن می گویند.

6- بومیان آمریکای شمالی به انگلیسی و فرانسوی سخن می گویند. این زبان را از مهاجمان و سربازان و مهاجران انگلیسی و فرانسوی آموختند.

نتیجه 1 : رواج زبان بیگانه در کشورها و سرزمین های دیگر نیازی به مدرسه و تلویزیون نداشته است. هرگز! این را تاریخ به ما می گوید و نشان می دهد. بسیاری از بومیان آفریقا هنوز هم بی سوادند اما فرانسوی زبان هستند. بومیان کشور آفریقای جنوبی به انگلیسی سخن می گویند اما اکثرا بی سوادند و تا 20 سال پیش حتی شامل تبعیض نژادی بودند و از یک انسان سفیدپوست هم کمتر حساب می شدند.

نتیجه 2: هیچکدام از مردمانی که در بالا ذکر شد ، تبار خودشان را به بیگانگانی که به زبان آنها سخن می گویند، منتسب نمی کنند. هندی ها خود را هندی می دانند. آفریقایی ها خود را به قبیله آفریقایی خود منتسب می دارند. بومیان آمریکا و کانادا هنوز تبار و اصل و نسب خود را به زبان برگرفته از بیگانه منسوب نمیکنند. آیا ترکی یا عربی دانستن و حرف زدن ما ایرانیان، اصل ایرانی ما را خدشه دار می کند؟

مهرداد بصیرت

/ 0 نظر / 3 بازدید