' شهریار ' الگوی بزرگ میهن پرستی است

استاد دانشگاههای آذربایجان غربی:
' شهریار ' الگوی بزرگ میهن پرستی است
ارومیه - استاد ادبیات دانشگاههای آذربایجان غربی گفت: ' شهریار ' ، شاعر بزرگ دفاع مقدس و الگوی بزرگ میهن پرستی بود.

' شهریار ' الگوی بزرگ میهن پرستی است

'محبوب طالعی' روز شنبه درگفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: بی شک می توان گفت شهریار نمونه بارز انسانی وارسته و از همه مهمتر شیعه ای واقعی بود.

وی اظهار کرد: شهریار، شاعری برجسته و نامور پس از حافظ است، غزلیات او همان پختگی و توانمندی غزلیات حافظ را دارد، او توانست با تکیه بر ذوق سرشار خود اشعار ارزشمندی به زبانهای ترکی و فارسی بسراید.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: غزلیات این شاعر مبتنی برحقیقتهای مهم زندگی و واقعیتهای اجتماعی است و بر تک تک اشعار او روح تعهد ملی و مذهبی دمیده شده و شهریار و اشعارش پیوندی ناگستنی با آموزه های الهی دارند.

طالعی ادامه داد: حیدربابا، شاهکار بزرگ شهریار است و این مجموعه ارزشمند تاکنون به 72 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

وی یادآور شد: مجموعه حیدربابا در حقیقت گذشته و ایام شورانگیز زندگی آدمی را بیان کرده و به طرز ماهرانه ای حسرت انسان برای بازگشت به آن زمان را به تصویر می کشد.

وی با بیان اینکه تاریخ ادبیات ایران همتایی برای شهریار پیدا نخواهد کرد، گفت: صیانت از شخصیت و اشعار شاعر بزرگواری چون شهریار به عهده متولیان فرهنگی است، نباید مسوولان با غفلت خود باعث به سرقت رفتن اشعار و آثار این شاعر ارزشمند شوند.

طالعی با انتقاد از سریال تلویزیونی شهریار گفت: این سریال هیچ مطابقتی با شخصیت واقعی شهریار ندارد، زوایای شخصیت این شاعر بلند آوازه فراتر از آن است که با چنین سریالهایی ضعیفی بیان شود.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30568755

http://www.irna.ir/News/30568755

/ 0 نظر / 6 بازدید