برخورد پلیس با جوانان انگلیسی، پاشنه آشیل ژست حقوق بشری غرب

به بهانه آزادی 100 زندانی امنیتی در ایران؛
 دادگاه انگلیس در دادگاه وجدان اپوزیسیون ایران


احکامی که طی روزهای اخیر برای دستگیرشدگان انگلیسی از سوی سیستم قضایی این کشور صادر شده قابل تأمل است. نکات قابل تأملی که البته به نظر می رسد بیش از همه، مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران و چهره های اپوزسیون که در ایام بروز فتنه در ایران مدام فریاد ناحق می زدند و دادگاه های متهمان فتنه گر را استالینی می خواندند، باید در آن تفکر کنند.


 اعتراضات انگلیس هم اینک به سان آتشی زیر خاکستر، خاموش شده است. در حقیقت، سرکوب های خشن معترضان توسط پلیس در کنار تبلیغات عظیم رسانه های حامی پادشاهی در انگلستان، سبب شد تا این اعتراضات که حدود یک هفته به طول انجامید هم اکنون در زیر خاکستر خاموش شود، و هم اینک دستگاه قضایی انگلستان است که اعلام کرده به پرونده چندین هزار دستگیر شده در این اعتراضات مردمی به صورت شبانه روزی و فوری! رسیدگی می کند.

در این میان احکامی که طی روزهای اخیر برای دستگیرشدگان انگلیسی از سوی سیستم قضایی این کشور صادر شده قابل تأمل است. نکات قابل تأملی که البته به نظر می رسد بیش از همه، مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران و چهره های اپوزسیون که در ایام بروز فتنه در ایران مدام فریاد ناحق می زدند و دادگاه های متهمان فتنه گر را استالینی می خواندند، باید در آن تفکر کنند.

هم اکنون دو جوان انگلیسی در دادگاه های استالینی! این کشور، فقط به جرم استفاده از فیس بوک به ۴ سال زندان محکوم می شوند. حکمی که در هیچ محکمه عقلانی قابل پذیرش نیست و نمی توان از آن دفاع کرد. و جالب آنکه همین حکم درست در دادگاه کشوری صادر می شود که در اوان فتنه در ایران، پشتیبان اصلی فتنه گران و اوباش به شمار می رفت و از هر حکم قضایی در ایران که برای فتنه گران صادر می شد انتقاد می کرد.

و اینک این پرونده دادگاه های فتنه گران در ایران و این دادگاه های معترضین در انگلیس...

کجایند قضاوت کنندگان و اذهان منصف...؟! آنها که در ایران، پس از دستگیری به کرده خود اعتراف و اظهار ندامت و پشیمانی کردند، آیا هم اکنون آزاد نیستند...؟!

نه کسی از آنها اعدام شد و نه کسی از نادمین به حبس های طویل المدت محکوم گشت.

در واقع نظام ایران، فضا را به گونه ای خردمندانه مدیریت کرد که ابراز پشیمانی این افراد و بازگشت آنها به بدنه جامعه، تأثیری به مراتب بیشتر از حبس و سایر مجازات ها داشت.

اما همان حبس های کم مدت و دستگیری ها و اعترافات نیز در مذاق عده ای از پس مانده های فتنه در داخل و خارج ایران قابل تحمل نبود و تا نفس داشتند فریادهای بیهوده کشیدند...؟!

اینک چه می شود آنها را که در مقابل احکام استالینی دادگاه های انگلیس ساکت شده اند؟ آیا آنها که صدایشان فقط برای ایران بلند می شود هم اکنون نمی خواهند برای تکرار دوباره رمان بینوایان و زندانی شدن یک نوجوان انگلیسی فقط به دلیل دزدیدن یک بستنی فریاد بزنند...؟!

و البته اینکه نمی خواهند یا نمی توانند بحث دیگریست.

تمام آنها که طی دو سال اخیر، همگام با جبهه دشمن بر آتش فتنه در ایران دمیدند و روش های مدبرانه برخورد با فتنه گران را نقض حقوق بشر نامیدند و هنوز هم دست از این وقاحت ها نکشیده اند، باید پاسخ بدهند.

چرا هیچ اعتراضی به انگلستان نیست...؟!

نه در هیچ حنجره ای و نه در هیچ رسانه ای.

سیاسیون فراری و ناآگاه و ساده لوح و خودباخته که هم اینک در خارج از کشور مشغول فعالیت رسانه ای علیه ایران فعالیت میکنند چرا علیه انگلیس افشاگری نمی کنند...؟! (و البته اکنون می توانند افشاگری هایی کنند که همه بر صدق گفته هایشان نیز صحّه خواهند گذاشت.)

آیا پرونده دستگاه قضایی ایران در برخورد با فتنه گران غیر عادلانه است یا سیستم قضایی انگلیس که می خواهد هزاران دستگیر شده را به صورت شبانه روزی به زندان بفرستد و به هیچکس هم پاسخگو نیست...؟!

محکومیت یک بچه 11 ساله به دلیل شرکت در ناآرامی های لندن
یک دادگاه شهر لندن روز چهارشنبه یک پسر بچه 11 ساله را به اتهام شرکت در ناآرامی های اخیر این شهر محکوم کرد.
 
به گزارش ایرنا به نقل از منابع محلی، اتهام این پسر بچه که ساکن منطقه 'رامفورد' در شرق لندن است، دزیدن یک سطل از فروشگاه 'دبنهام' اعلام شده است. ارزش این سطل حداکثر 50 پوند بوده است.
قاضی دادگاه پس از محاکمه این پسربچه که اسم او نیز به دلیل سن کمش اعلام نشده است، او را گناهکار شناخت و به گذراندن 18 ماه دوره بازپروری محکوم کرد.
این کودک، کم سن و سال ترین متهم اعتراضات و ناآرامی های اخیر انگلیس است که در دادگاه محکوم می شود.
یک بنیاد خیریه حمایت از کودکان به نام 'بارناردوس' از محکومیت این کودک در دادگاه به دلیل ارتکاب یک جرم کوچک ابراز نگرانی کرد و گفت: صدور چنین احکامی علیه کودکان غیرسازنده بوده و آثار سوء به دنبال خواهد داشت.

در جریان اعتراضات و ناآرامی های ماه گذشته انگلیس که در اعتراض به قتل یک جوان سیاه پوست توسط پلیس در منطقه تاتنهام در شمال لندن آغاز شد، بیش از سه هزار نفر که اکثرا جوان و نوجوان بودند دستگیر شدند و به نظر می رسد حدود 10 نفر توسط پلیس در خیابان و در بازداشتگاه ها کشته شد.


فقط در شهر لندن دو هزار و 124 نفر دستگیر شده اند که تاکنون برای هزار و 221 نفر از آنان از جمله 263 نوجوان زیر سن قانونی پرونده قضایی تشکیل شده است.
صدور احکام سنگین علیه برخی از بازداشت شدگان و همچنین محکوم کردن کودکان و نوجوانان در دادگاه های شبانه روزی موجی از انتقادات را از طرف فعالان مدنی و حقوق بشری و حتی برخی از نمایندگان پارلمان انگلیس به دنبال داشته است.

 

http://www.tabnak.ir/fa/news/187328

/ 0 نظر / 2 بازدید