فرانسه و ترکیه به دنبال منافع تاریخی در سوریه

فرانسه

در فردای جنگ جهانی اول که امپراتوری عثمانی در حال تجزیه و نابودی بود ، فرانسه و انگلستان در پی دست اندازی بر سرزمین های سابق عثمانی بر آمدند و بر اساس قرار داد «ساکس - پیکو » ، فلسطین ، ماوراء اردن و بین النهرین تحت قیمومیت انگلستان قرار گرفت و سرپرستی سوریه نیز در اختیار فرانسوی قرار گرفت . از همان زمان تا حال حاضر هم فرانسه یکی از بازیگران کلیدی در سوریه و لبنان بوده است و اینک هم سیاستمداران فرانسوی نمی خواهند رقابت قدرت در سوریه را به کشوری هم چون ترکیه واگذار کنند . فرانسوی که در لیبی توانسته اند نفوذ سنتی ایتالیا را حداقل در مورد شورای انتقالی این کشور به دست آورند در سوریه ای که به صورت سنتی عامل خاورمیانه ای خود می دانندش کوتاه نخواهند آمد . به همین خاطر در اروپا این فرانسه است که سردمداری جریانات علیه اسد را بر عهده گرفته استت .


ترکیه


ترکیه نیز بر اساس قرار داد« لوزان » در پس از جنگ اول جهانی ، از کلیه ادعاهای خود بر سرزمین های سابق امپراتوری عثمانی شامل سوریه ،
 عراق ، اردن و عربستان چشم پوشید و محدود به آسیای صغیر شد. در تحولات امروزخاورمیانه رجب طیب اردوغان ، همان سرزمین های از دست رفته پس از جنگ جهانی دوم را طلب می کند ، در فلسطین که مشخص است ، در سوریه تلاش هایش تازه شروع شده است ، هژمونی خود بر عربستان و اردن را با گفتگو حل و فصل می کند و در عراق هم هرازگاهی با تجاوز به خاک این کشور ، جرقه هایی از این خوی امپراتوری را نشان می دهد .

علاوه بر آن ، قرار گرفتن سوریه که در جبهه مقاومت و ایستاده گی در برابر رژیم صهیونیستی است در جبهه ترکیه بسیاری از معضلات سیاست خارجی این کشور را حل خواهد کرد. ترکبه هم اکنون علی رغم اختلاقات خود با نتانیاهو و نه رژیم اسرائیل ، متحد استراتژیک این رژیم می باشد ، قرار گرفتن سوریه در جبهه ترکیه ، یعنی بازی کردن ترکیه با کارت سوریه از یک طرف در مشاجرات احتمالی با رژیم صهیونیستی و از طرف دیگر هم حرکت کردن در خط صلح آمریکایی خاورمیانه و راه یافتن به اتحادیه اروپا با نزدیک کردن دیدگاه های اعراب به رژیم صهیونیستی ولو اینکه دولت مستقل فلسطینی هم تشکیل نشود.این در حالی است که همه تاکتیک های ترکیه در این زمینه در نگاهی کلان تر ، حل کردن بخشی از سیاست خاورمیانه ای آمریکاست . در این سیاست خاورمیانه ای تقابل با ایران به جای ترکیه به عربستان سعودی واگذار شده است.

/ 3 نظر / 2 بازدید
emran ghannady

محرم تسليت باد. بيشتر به وب خودت برس خيلي قشنگتر ميشه يه چيز ديگه اگه مي خواي آمار بازديد كنندگان سايت و يا وبگاهت بره بالا با من تماس بگير. مي تونم برات روي وبلاگ هاي بلاگفا،پرشين بلاگ و... پيغام انبوه بزارم تا از وبت بازديد كنن. منتظر تماست هستم. موفق باشي. 09199674177

محسن

میشه بپرسم ایران دنبال چه منفعتیه تو لبنان و سوریه و عراق و افغانستان و کشورای کمونیستی چین و روسیه و کوبا و ....؟

آزاد

دولت اصول گرای عدالت گستر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 به به حالشو ببرین