تلاش ترکیه برای ایجاد تفرقه در عراق

هشدار شدید عراق به ترکیه

نوری المالکی نخست وزیر عراق هشدار داد: اردوغان باید بیش از پیش به عرف دیپلماتیک در روابط بین الملل و اظهار نظرهای بین المللی توجه داشته باشد و به سایر کشورها دید طایفه ای نداشته باشد.

سفر رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق به ترکیه و واکنش دفتر نخست وزیری عراق به اظهارات مداخله جویانه نخست وزیر ترکیه از آخرین اخبار عراق به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه ای به اظهارات مداخله جویانه رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است: اظهارات اخیر اردوغان به مثابه دخالت ترکیه در امور داخلی عراق است و این مسئله در تعامل میان مسئولان کشورهای مختلف به ویژه نخست وزیران غیر قابل قبول است.

در ادامه بیانیه گفته شده است : اردوغان باید بیش از پیش به عرف دیپلماتیک در روابط بین الملل و اظهار نظرهای بین المللی توجه داشته باشد و به سایر کشورها دید طایفه ای نداشته باشد.

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق صبح امروز برای دیدار با مسئولان ترکیه وارد آنکارا شد. ترکیه از سید عمار حکیم دعوت کرده به ترکیه برود.


“شیخ معله” سخنگوی رسمی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق اظهار داشت : سفر عمار حکیم به ترکیه به دعوت رسمی مقامات ترک انجام شده است و هدف از آن بررسی روابط دوجانبه و توسعه همکاری دو کشور برای مقابله با چالشهای فرا روی منطقه است.

سفر عمار حکیم به ترکیه در شرایطی انجام می شود که روابط آنکارا و بغداد اخیرا به تیرگی گراییده است. مقامات ترکیه اخیرا در اظهاراتی مداخله جویانه درباره وقوع جنگ طائفه ای و مذهبی در عراق هشدار داده اند؛ امری که واکنش اغلب احزاب و گروه های سیاسی عراق را در پی داشت به طوری که مسئولان عراقی صراحتا اعلام کردند ترکیه به دنبال احیای امپراطوری عثمانی و قیمومیت بر دیگر کشورهای منطقه است.


 نوری مالکی" چند روز پیش نیز درباره تلاشهای نفاق آمیز و مداخله جویانه ی ترکیه در امور داخلی عراق گفت: هر کس در امور داخلی عراق دخالت کند، باید خودش را برای دخالت دیگران در امور داخلی خود آماده کند.

نوری مالکی در گفت و گو با شبکه خبری العالم و در پاسخ به سؤالی درباره دخالت های ترکیه در امور داخلی عراق و اظهارات مداخله جویانه رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، تأکید کرد: عراق با این اقدامات مداخله جویانه مقابله به مثل خواهد کرد.

وی افزود: هر اظهار نظر یا دخالتی در امور عراق از سوی هر کشوری مردود است، و در صورتی که طرف مقابل بر این دخالت ها و اظهارنظرها اصرار کند، موضع گیری و اظهار نظر و دخالت حق طبیعی ما خواهد بود.

نوری مالکی خاطرنشان کرد: ما تمایلی نداریم این گونه رفتار کنیم ولی دخالت های دیگران زمینه را برای مقابله به مثل فراهم می کند.


/ 0 نظر / 2 بازدید