نمایندة مجلس ترکیه به نسل کشی ها در ترکیه اعتراف کرد

نمایندة مجلس ترکیه به نسل کشی ها در ترکیه اعتراف کرد

احمد ترک از نمایندگان کُرد ترکیه:
به نام پدرانمان عذرخواهی می کنیم
استانبول، ترکیه – نماینده ماردین و رهبر کنگره جامعه دموکراتیک به دست داشتن کردهای ترکیه در کشتار ارامنه در سال 1915 میلادی اشاره کرد.
به گزارش روزنامه ملیت ترکیه، احمد ترک نماینده ماردین و رهبر کنگره جامعه دموکراتیک که این روزها و پس از دیدار با عبدالله اوجالان، به عنوان یک فعال و مذاکره کننده صلح شناخته شده، در گفتگو با شبکه تلویزیونی IMCtv گفت:" وقت آن فرا رسیده است که همه ما با قرائت صحیح تاریخ، حقایق گذشته را قبول کنیم. پدران و اجداد ما کردها، از سوی عثمانیان به کار گرفته شدند و در کشتار ارامنه، سریانی ها و ایزدیان دست داشتند."
احمد ترک در ادامه افزود:" قبول کنیم که دستان پدران ما از خون ارامنه، سریانی ها و ایزدیان سرخ شده و ما وظیفه داریم به عنوان فرزندان و نوه های آنان، با صداقت و جسارت تمام؛ از آنها عذرخواهی کنیم و به باور من پذیرفتن این عذرخواهی اهمیت ویژه ای دارد و می تواند معادلات اجتماعی و فرهنگی آینده ما را متحول کند. من آرزو دارم که ترکیه نیز این واقعیت را قبول کند که عذرخواهی از ارمنی ها یک ضرورت تاریخی است. حکومت ترکیه نمی تواند منکر این واقعیت شود که در دوران عثمانیان ده ها هزار ارمنی، سریانی و ایزدی به دستور حکومت کشته شدند و از آن جایی که چنین تراژدی بزرگی پیش از تاسیس جمهوری ترکیه روی داده، عذرخواهی نباید دشوار و ناممکن باشد."
احمد ترک همچنین درباره مذاکرات صلح و تلاش برای پایان دادن به درگیری ها بین پ.ک.ک و نظامیان ترکیه گفت:" نخست وزیر اردوغان نباید صرفا خطاب به ملی گرایان ترکیه سخنرانی کند و به دنبال کسب رضایت آنان باشد. اگر او ادبیات و سخنان خود را در مسیر ارزش های اسلامی و انسانی به کار بگیرد موفق تر خواهد بود و نه به عنوان نخست وزیر بلکه در مقام رهبر جامعه ترکیه، به خشونت ها پایان خواهد داد."
احمد ترک همچنین در خصوص فعایلت های خود در آینده گفت:" از 23سالگی رسما وارد دنیای سیاست شده ام. شاید اگر صلح برقرار شود و مشکلات کنونی به پایان برسد، در گوشه ای بنشینم و با مرور و نوشتن خاطرات خود، به اشتباهات و خطاهای گذشته اعتراف کنم."
 

منبع: کردپرس : کد مطلب: 39450  |  تاریخ: ۱۳۹۱/۱۱/۱۵ 

http://www.kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=39450

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
تورک

گفتم اکه شرف داری در مورد نسل کشی شیعیان قره باغ توسط ارامنه بنویس که مطمن شدم شرف نداری..