کشتار کردهای علوی درسیم، گرفتاری حاکمیت ترکیه

در چهارچوب بررسی پرونده کشتار درسیم:
یک کُرد علوی از رئیس جمهور ترکیه شکایت کرد
درسیم، ترکیه _ یکی از نجات یافتگان کشتار کردهای علوی درسیم با حضور در داگاه علیه رئیس جمهور ترکیه شکایت کرد.

به گزارش روزنامه رادیکال، علی دوغان نام یک پیرمرد 83 ساله کُرد علوی در روستای دوزپلیت درسیم است که در زمان کشتار علویان کُرد ترکیه کودک 8 ساله ای بوده و به طرز معجزه آسایی از مرگ نجات یافته است، با حضور در دادگاه درسیم علیه ریاست جمهوری ترکیه شکایت کرد.
وی که در زمان تیرباران عمومی اهالی روستا به مدت سه روز بین جنازه ها مانده و تصادفا از سوی اقوام خود پیدا شده، صحنه های کشتار روستاهای علوی را کاملا به خاطر دارد.
پس از تنظیم شکایت، قاضی دادگاه خطاب به وی و خبرنگاران اعلام کرد که اخطاریه مربوط به این شکایت نامه ظرف مدت حداکثر دو هفته در کاخ چانکایا در اختیار عبدالله گل رییس جمهور ترکیه قرار خواهد گرفت و شخص رییس جمهور یا وکیل وی باید در دادگاه حضور یافته و  دفاع کنند.
علی دوغان در این شکایت نامه به خاطر مواجهه با ترس و وحشت، جراحت با گلوله نظامیان ترکیه و نیز از دست دادن افراد خانواده خود، خواستار یک میلون لیره دیه از جمهوری ترکیه شده است.

نوه رهبر کَردهای درسیم ، خواستار عذرخواهی CHP شد
رستم پولاد نوه سیدرضا درسیمی ضمن تقدیر از اردوغان خواستار آن شده است که حزب جمهوری خلق ترکیه (CHP ) به خاطر کشتار کردهای علوی درسیم رسما عذرخواهی کند.
به گزارش پایگاه اینترنتی گوندم و هابرای ترکیه، رستم پولاد نوه سید رضا درسیمی رهبر شورش  کَردهای علوی خواستار عذرخواهی حزب جمهوری خلق شد.
رستم پولاد گفت: "حرکت نخست وزیر رجب طیب اردوغان شایان ستایش است. اما همه می دانند که یگانه اقتدار آن دوران حزب جمهوری بوده و آنان باید عذرخواهی کنند."
وی همچنین افزود: "این که می گویند پدربزرگ من سیدرضا به انگلیسی ها نامه نوشته و از آنان درخواست کمک کرده یک افترای تاریخی است. چرا که در آن دوران سیدرضا در زندان بوده و نوشتن و ارسال نامه برای نیروهای انگلیسی مستقر در منطقه کار نوری درسیمی بوده است و این تشابه اسمی خیلی ها را به سوی چنین خطای بزرگی شوق داده است."
رستم پولاد همچنین در گفتگو با خبرگزاری اخلاص گفت: "پدربزرگ من در برابر روس ها قهرمانانه جنگید و اجازه نداد که اشغاگران در این دیار مستقر شوند. قرار بود من با شخص رییس جمهور این مسائل را در میان بگذارم اما دیدار ما به خاطر سفر ایشان به انگلیس لغو شد و امیدوارم هر چه زودتر با وی دیدار و گفتگو کنم."
عذرخواهی از مصطفی کمال
همزمان با انتشار سخنان نوه سیدرضا، محرم اینجی نماینده مردم استانبول در مجلس ملی ترکیه و معاون رهبر حزب جمهوری خلق، در مورد سخنان اردوغان و ضرورت عذرخواهی گفت: "ما از موسس حزب خود و از رهبرمان مصطفی کمال آتاترک عذرخواهی می کنیم که 9 سال است نتوانسته ایم اکثریت آراء را کسب کنیم و دولت به دست این جماعت معلوم الحال افتاده است. این گروه از همه چیز سوء استفاده می کنند تا به مقاصد سیاسی خود برسند."
کشتار نه تادیب
دیشب در برنامه سی و دومین روز در شبکه تلویزیونی کانال دی ترکیه، موضوع کشتار کردهای علوی درسیم با حضور کامر گنچ، مهمت متینر، یاشار کایا و اسد اصلان مورد بررسی قرار گرفت.
در این برنامه اسد اصلان از اساتید دانشگاه ترکیه گفت: "در درسیم کشتاری صورت نگرفته بلکه مردم آن دیار را به خاطر عصیان و نافرمانی ادب کرده اند."
سخنان اصلان، یاشارکایا دبیر فدراسیون انجمن های درسیم در اروپا را آشفته کرده و برای لحظاتی طولانی بحث و جدل داغی بین مهمانان برنامه درگرفت. در پایان برنامه یاشار کایا اعلام کرد: "بیش از صد نفر از کردهای علوی درسیم در روستایی در ارزنجان به صورت دسته جمعی دفن شده اند. باید برای نبش قبر و انتقال آنان به درسیم، تصمیم گیری شود و ابعاد این کشتار به صورت کامل و با تکیه بر اسناد و آرشیو حکومت، بررسی شود."

ادامه بحران در حزب جمهوری خلق ترکیه
رییس شاخه درسیم حزب جمهوری خلق ترکیه CHP برکنار شد.
به گزارش روزنامه آکشام ترکیه مسئله ضرورت عذرخواهی حزب جمهوری خلق ترکیه به خاطر کشتار کردهای علوی درسیم همچنان به عنوان یک بحران سیاسی این حزب را تهدید می کند.
در تازه ترین تحولات سیاسی در این حزب حسین گونش رییس شاخه درسیم حزب جمهوری خلق ترکیه CHP برکنار شد.
در گزارش آکشام آمده است که قبلا رهبران این حزب از وی خواسته بودند تا درخواست استعفای خود را به کمیته اجرایی حزب تسلیم کند اما وی از این دستور سرباز زد تا اینکه در گردهمایی فوق العاده کمیته مرکزی این حزب حکم برکناری وی رسما اعلام شد.
حسین گونش در چند جلسه اخیر حزب متبوع خود بر ضرورت عذرخواهی در مورد کشتار کردهای علوی درسیم تاکید کرده و آن را راه نجاتی برای حل بحران سیاسی این حزب توصیف کرده بود.
از سوی دیگر اعلام نتایج چند نظرسنجی میدانی که توسط مراکز تحقیقاتی بی طرف صورت گرفته است نشان می دهد که حزب جمهوری خلق دست کم پنج درصد از طرفداران خود را طی چند ماه اخیر از دست داده است.
تحلیلگران سیاسی ترکیه بر این باورند که بین جبهه متفق دنیز بایکال رهبر پیشین این حزب و اُندرساو دبیرکل پیشین حزب از ییک سو و کمال قلیچداراوغلو رهبر فعلی حزب رقابت شدیدی برای در دست گرفتن سکان هدایت حزب وجود دارد.

/ 0 نظر / 2 بازدید