راهنمای تور تصویری ارمنستان

میزان باسوادی در این کشور 99 درصد است، امید به زندگی شان 73 سال است.

میزان بیکاری در این جمهوری، حدود 7 درصد است، از 1991 از اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را باز پس گرفته است، 96 درصد مردم به زبان ارمنی صحبت می کنند و زبان های رایج دیگر عبارت اند از روسی و زبان اقلیت های دیگری مانند یونانی ها، و کردها، و سایرین که نسبت های کمتری دارند.

در خلال گفت و گوهایی که با دوستان ارمنی داشتیم متوجه شدم که اعتیاد به مواد مخدر از نوع سننی یا مدرن آن در حد بسیار ناچیزی است و برخلاف آنچه ما در ایران شاهد آن هستیم، به دغدغه ای برای خانواده ها و مسئولان این کشور تبدیل نشده است، و این کشور اساساً بازار مناسبی برای توزیع کنندگان مواد مخدر (که از کشورهای همسایه! به این کشور وارد می کنند) نیست :)

جوانان در سنین پایین ازدواج می کنند و نظارت خانواده و والدین بر جوانان و نوجوانان با دشواری همراه نیست.

همانطور که عدم رغبت به کار جمعی در میان ایرانیان مشهور است، در میان ارامنه نیز شنیدیم که موفقیت شان بیشتر در جریان کارهای تک نفره رونق می گیرد، در ایامی که در سفر اخیرمان در ارمنستان بودیم این کشور قهرمانی خود را در مسابقات بین المللی شطرنج جشن گرفت!

ارمنستان در زمان اشکانیان، با توافق ایران و روم، تبدیل به کشوری نیمه مستقل شد که پادشاهش را ایران تعیین میکرد (تیرداد اشکانی شاه آنجا شد) اما این کار بایستی با توافق روم صورت میگرفت و تاج خود را از دست امپراتور روم میگرفت. در واقع ارمنستان دست ایران و شاه ایران بود اما شأن روم حفظ میشد و روم میتوانست در ارمنستان تاثیر گذار باشد یا به آنجا فشار آورد. پس از اشکانیان، اردشیر ساسانی شاهنشاه ایران شد و پسرش شاپور اول ساسانی، ارمنستان را استانی از ایران اعلام کرد و به دخالت روم در ارمنستان پایان داد. رومیان سه بار برای گرفتن ارمنستان با ایران ساسانی جنگیدند و هر سه بار شکست خوردند. ارمنستان تا دوران صفویه کلا جزء ایران بود اما در جنگ چالدران بخش غربی و بزرگ آن به دست عثمانی افتاد اما بخش شرقی آن تا زمان قاجاریان بخشی از ایران و استانی از سرزمینهای ایرانی باقی ماند. ارمنستان ایران در جنگ دوم ایران و روسیه و طی عهدنامه ی ننگین ترکمانچای از ایران جدا شد و به دست روسیه افتاد. اما ارمنستان غربی که جزو عثمانی شده بود، با فروپاشی عثمانی در جنگ اول جهانی و درگیری ترکان عثمانی برای نگه داشتن بخشی از قلمرو عثمانی، مشمول قتل عام جمعی و کشتار وسیع ترکان عثمانی و تارتارهایی شد که عموما از تاتارستان روسیه به عثمانی مهاجرت میکردند. طی 2 سال خونین، ارمنستان غربی محو و ارمنیان قتل عام شدند، روستاهایشان خالی از سکنه گردید و با تشکیل کشور ترکیه، هر گونه اثری از ارمنستان در نقشه ی این کشور نوپا محو گردید و ارمنیانی که زنده ماندند در کشورهای جهان از جمله ایران، عراق، سوریه، روسیه و کشورهای اروپایی پراکنده شدند. ارمنستان شرقی با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسید و ارمنیان دارای کشوری کوچک اما مستقل شدند. امروزه بیشتر ارمنیان جهان در جمهوری ارمنستان یا ایران یا اروپا زندگی میکنند.

ارمنستان در زمان اشکانیان:

ارارمنستان امروز:


 

احمدی نژاد در ارمنستان:

نیکی کریمی در ارمنستان:

مراسم استقبال از رییس جمهوری ایران در ارمنستان:

 

پول های ارمنستان (درام = درهم):

 

 

ارمنستان در زمان ساسانیان (استانی از شاهنشاهی ساسانی ایران):

پادشاهی ارمنستان در سده چهارم میلادی همسایه ایران ساسانی، روم و سکاهای سرمتی بود:

نقشه ارمنستان در قرن 19:

نقشه ارمنستان کنونی در اوایل سده ۱۹ میلادی: پادشاهی گرجستان در شمال، خانات ایروان در مرکز، خانات نخجوان در جنوب و خانات قره‌باغ در جنوب شرق:

ارمنستان امروز:

 

 


/ 0 نظر / 3 بازدید