جنگ ایران و ترکیه در کشوری که وجود ندارد

جنگ ایران و ترکیه در کشوری که وجود ندارد

آشوب و نبردهای آتشین و کشنده در سوریه طی دو ماه اخیر بسیار بالا گرفته است و کشورهای غربی به همراه ترکیه و اعراب میکوشند تا جنگ و کشتار در سوریه فروکش نکند و هر روز در نواحی جدیدتری شعله ور بشود. این همه تلاش برای چیست و چه نفعی برای طرف های مؤثر در جنگ و کشتار انسانها در سوریه دارد؟ چرا و چرا؟

 

شاه کلید مسئله: اول سرنگونی صدام و بعدا خروج آمریکا از عراق: همه این مسایل در اثر خروج آمریکایی ها از عراق آغاز شد. اما این جنگها در سوریه چه ربطی به خروج آمریکا از عراق دارد؟!

1- مسیر ارتباطی (زمینی و هوایی) ایران به اروپا شامل دو مسیر می تواند باشد:

الف) ایران - ترکیه - اروپا

ب) ایران - عراق - سوریه (دریای مدیترانه) - اروپا

مسیر (ب) طی 35 سال گذشته همیشه بسته بوده است زیرا در 10 سال اول، میان ایران و عراق جنگ بود. در 10 سال دوم،  صدام به کویت حمله کرده بود و بعد از جنگ اول خلیج فارس، عراق کشوری محاصره شده توسط غرب بود و آسمانش هم منطقه پرواز ممنوع بود. در 10 سال سوم هم جنگ دوم خلیج فارس پیش آمد و آمریکا کشور عراق را اشغال کرده بود و عملا جنگ و بمبگذاری و نا امنی بود.

نتیجه: طی 35 سال گذشته ، تنها مسیر ارتباطی ایران به اروپا از طریق "ترکیه" بود و ترکیه از انحصار این مسیر (چه زمینی و چه هوایی) منافع بسیار داشت که تا امروز ادامه دارد.    مثلا اتوبوس و هواپیماهای ایرانی برای سفر به سوریه مجبور بودند به ترکیه بروند و کره زمین را دور بزنند تا به سوریه برسند. راه ها و جاده های ترکیه عمدتا کوهستانی هستند و زمستانها بسیار برفگیر هستند.

2- با خروج آمریکا از عراق در سال گذشته خورشیدی، کنترل کشور عراق به دست دولت مرکزی عراق افتاد. ایجاد امنیت در عراق موجب می شود که مسیر ایران - اروپا بجای ترکیه از عراق - سوریه (مدیترانه) جایگزین شود. زیرا مسیر الف (ایران - ترکیه - اروپا) تقریبا دو برابر مسیر ب (ایران - عراق - سوریه (مدیترانه)- اروپا) است ، چه هوایی و چه زمینی. راه های عراق و سوریه از بیابانهای گرم و هموار میگذرد و علاوه بر مسیر تا 50 ٪ کوتاه تر شده، در همه فصول سال قابل تردد هستند.

 

3- سه کشور ایران، عراق و سوریه در سال 2011 احداث یک خط لوله نفت را آغاز کردند که نفت را از خلیج فارس مسقیما به سوریه و بندر طرطوس (دریای مدیترانه) می برد. این خط لوله طی سه سال ساخته می شود. این باعث می شود انحصار کنترل نفت خلیج فارس که آمریکاییها با صرف میلیاردها دلار با ناوهای جنگی در بحرین و امارات آن را کنترل می کنند از دستشان خارج شود. علاوه بر آن، نفت ایران و عراق با قیمت ارزان تری بدست اروپاییان میرسد و منافع بسیاری به سوریه می رسد. از نظر آمریکا، خلیج فارس قلب جهان است که باید در کنترل آمریکا باشد و تغییر این وضعیت را تحمل نمیکند مگر خودش عامل آن باشد. کشورهای عربی مثل عربستان سیاستی جز حمایت از فرامین آمریکا ندارند. ضمن آنکه از آبادانی و قدرتمندی ایران بطور طبیعی و از 2000 سال پیش تاکنون همیشه وحشت داشته و دارند و این به خاطرات تاریخی شان بازمی گردد.

 

 

4- همه مسایل فوق باعث شده است که آمریکا ، منافع نفتی اش را در خطر ببیند، ترکیه موقعیت راهبردی و انحصاری تجارتی اش را در خطر ببیند و عربستان هم برای ضربه به ایران و عراق ، کشور ارام سوریه را به میدان جنگ و کشتار تبدیل کنند. طی 30 سال گذشته با وجود صدام دیوانه، عراق نا امن بود و این مسیر باستانی جاده ابریشم از ایران به شام (سوریه) بسته بود ، حالا شام را نا امن کرده اند تا مسیر همان مسیر طولانی ترکیه باشد.

5- جنگ بر سر کشوری که وجود ندارد: عزم آمریکا برای تشکیل کشور کردستان قطعی است. این کشور شامل سرزمین های کرد نشین عراق و ترکیه و سوریه خواهد بود و زمان تشکیل آن فوری است. ترکیه که خود را در مواجهه با این عزم آمریکا ناکام می بیند، تلاش می کند در کشوری که اکنون وجود ندارد برای خودش جای پا بسازد. ترکیه تلاش میکند در همسایه‌ی آینده اش (یعنی کشور کردستان) نفوذ داشته باشد. مدتی است که ترکیه ای ها خود را به مسعود بارزانی و دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق نزدیک کرده اند و تلاش میکنند این گروه از کردها در کشور آینده کردستان به قدرت مطلق برسند. همچنین ترکیه تلاش میکند نفت شمال عراق (نفت کرکوک) به کشور کردستان و گروه مسعود بارزانی برسد و از دست دولت عراق خارج شود زیرا بعدا می توانند منافع ترانزیت یا خرید نفت کرکوک را برداشت کنند. در واقع سعی میکنند کشور کردستانی که تشکیل خواهد شد، نفت داشته باشد و برای عملی شدن این کار، خود را در مقابل دولت مرکزی عراق به مسعود بارزانی نزدیک کرده اند. ترکیه همچنین تلاش میکند در کردستان سوریه، نیروهای نزدیک به مسعود بارزانی سر کار بیایند و کنترل را بدست بگیرند و مایل است دولت کردستانی که بعدها بوجود می آید، متحد ترکیه باشد و نه ایران. این همه تلاش ترکیه ای ها در برابر نفوذ طبیعی و با سابقه ایران و ایرانیان در میان کردها و کردستان عراق و بلکه سوریه و ترکیه است. ترکیه از قدرت گرفتن کردهای پ ک ک در سوریه و عراق هراس دارد و جنگ پنهان ایران و ترکیه برای به قدرت رساندن کردهای مورد نظر خود در مناطق کردنشین و کشور آینده کردستان آغاز شده است.

6- نبرد ترکیه با ایران، آغاز شده است و این نبرد فعلا جنبه سیاسی و مهره چینی دارد. بعدها به رویارویی نظامی نیز می تواند کشیده شود اما چگونگی و زمان این نبرد را قدرتهای آمریکا و روسیه تعیین میکنند. چنین نبردی ، دودمان کشور ترکیه امروزی را به باد می دهد و آنرا به کشوری بی خاصیت و کوچکتر مانند یونان تبدیل خواهد کرد. هم خاک آن را تجزیه میکند و هم آینده شان را تعیین میکند. آن زمان است که ترکیه عضو کامل اتحادیه اروپا خواهد شد. اما چنین جنگی به ایران نیز ضربه های بزرگی وارد میکند. اتحاد ایرانیان را مستحکم تر می سازد اما آبادانی مملکت را 40 سال به عقب باز می گرداند.

سخن پایانی: ترکیه در بازی خطرناکی وارد شده است. آتش در سوریه به این زودی ها فروکش نخواهد کرد و میلیونهاانسان بیگناه که امروز زنده هستند در آن کشته ، مجروح و آواره خواهند شد. ده ها هزار نفر کشته خواهند شد. این فاجعه دنیای ماست که طول عمر و چگونگی حیات و قطع حیات انسانهای دنیای ما را، رقابت سیاستمداران کراوات زده و دولتهای زیاده خواه ، دیکتاتورهای دیوانه نوظهور به نام جمهوری، دموکراسی و چیزهایی به نام نفت و پول تعیین میکند و نه خداوند خالق.

/ 0 نظر / 3 بازدید