"تنبور" اصیل ترین ساز موسیقی جهان / فلک الدین کاکه یی

"تنبور" اصیل ترین ساز موسیقی جهان
فلک الدین کاکه یی


"تنبور" اصیل ترین ساز موسیقی جهان / فلک الدین کاکه یی
"تنبور نزد کردهای یارسان کرمانشاه همیشه از جایگاهی ویژه برخوردار بوده است، زیرا به صورت فردی و جمعی و در مراسم آئینی و اجتماعی آنها نواخته شده است و در آواز و هنر به کارگیری آن نیز از توانایی و غنای خاصی برخوردار بوده اند و چنان که امروز می گویند صاحب 72 مقام تنبور هستند و این را چون رازی در طول صدها سال حفظ کرده اند."
شهر "گهواره" یکی از شهرهای زیبا و سرسبز استان کرمانشاه در ایران است که ساکنان آن به نواختن ساز تنبور معروف اند. یکی از آنها «اسدالله گهواره ای»، هنرمند تنبورساز است که در نواختن این ساز اصیل نیز مهارت خاصی دارد. اسدالله نام خود، تنبورها و هنر تنبورنوازی را به سازمان بین المللی یونسکو و از آنجا به همه جهان رسانده است و در آنجا نام تنبورهایش را چون اصیل ترین ساز موسیقی جهان به ثبت رسانده است. پیش از وی نام و آوازه یکی دیگر از تنبورنوازان برجسته کرمانشاه یعنی علی اکبر مرادی در سطح جهانی پیچیده بود.
ساکنان شهر گهواره همچون برخی دیگر از مناطق کرمانشاه پیرو آئین یارسان بوده و تنبور را چون سازی فرهنگی، مقدس و باستانی می دانند. پیشینه این ساز به دوران مادها بر می گردد و از آن زمان به بعد توسط پیروان آئین یارسان حفظ شده است. برخی از محققان پیشنه ساز تنبور را 3500 سال و برخی دیگر نیز پیشینه آن را 5000 سال می دانند. ژان دورینگ کارشناس موسیقی شرق از دانشگاه سوربن فرانسه، ساز تنبور را اصیل ترین و قدیمی ترین ساز موسیقی کردی می داند. دورینگ در همین رابطه، کتابی را درباره تاریخ و هنر تنبور و به زبان فرانسه به رشته تحریر درآورده است که تحت نام «موسیقی و عرفان اهل حق (یارسان)» توسط سودابه فضایلی به فارسی ترجمه شده است. (انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران، چاپ اول، 1378، تهران)
ژان دورینگ متولد 1947 فرانسه، چندین کتاب مهم درباره موسیقی شرق و ساز تنبور در موسیقی پاکستانی، ایرانی و کردهای یارسان نوشته است. پیروان شاخه های گوناگون آئین یارسان چون بکتاشی، علوی و ایزدی تنبور را چون ساز موسیقی آئینی و فرهنگی اصیل می پندارند. همچنین چندین ملت و قوم دیگر شرقی همچون ارمنی، قزاق، تاجیک، افغانی، پاکستانی و ... انواع تنبورهای مخصوص به خود را دارا هستند.
اما تنبور نزد کردهای یارسان کرمانشاه همیشه از جایگاهی ویژه برخوردار بوده است، زیرا به صورت فردی و جمعی و در مراسم آئینی و اجتماعی آنها نواخته شده است و در آواز و هنر به کارگیری آن نیز از توانایی و غنای خاصی برخوردار بوده اند و چنان که امروز می گویند صاحب 72 مقام تنبور هستند و این را چون رازی در طول صدها سال حفظ کرده اند.
دیدگاه دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و آن اینکه 72 مقام موسیقی تنبور به دوران زردشت باز می گردد که اهمیت خاصی برای هنر موسیقی و سرودهای آئینی قائل بوده است. عدد 72 نزد آئین های یارسان و زردشت مقدس است، در یارسان «72 پیره» وجود دارد، همچنین دفتر یسنا از کتاب مقدس اوستای زردشت از 72 بخش تشکیل شده است.  هر جوان زردشتی، چه پسر  و چه دختر می بایست پس از سن هفت سالگی کمربندی ببندد که از پشم بافته می شود و دارای 72 گره است.
در اینکه فرهنگ آئین یارسان کاملا کردی است شک و گمانی وجود ندارد. در طول تاریخ بخش هایی از این فرهنگ به زبان های آذری، فارسی، ترکی و زبان های دیگر ترجمه شده است (حتی به زبان های روسی، آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و ...). همه مقام های یارسان همراه با تنبور اجرا می شوند. لرستان، کرمانشاه، همدان و شهر زور (در عراق) در طول تاریخ مناطق مهم حفظ هنر تنبور بوده اند.
آنگونه که پیداست هنر تنبور به دوران قبل از ظهور دین اسلام بر می گردد، و در کتاب پهلوی کارنامه اردشیر بابکان (بنیانگذار ساسانیان در 1700 سال پیش) آمده است که اردشیر شبی تنبور زد و آوار خواند و ....
پیروان آئین یارسان (که وارثان و باقیماندگان آئین زردشتی اند) چه آشکار و چه پنهان در حفظ این هنر کوشیده اند. یارسانان پس از ظهور دین اسلام در سده های دوم و سوم هجری قمری در منطقه لرستان برای یک بار دیگر ظهور کرده اند و هنر تنبورنوازی و زنده کردن فرهنگ یارسان (با نام های جداگانه) اولین اقدامات فرهنگی آنها بوده است. آنها از طریق گردهمایی در جمخانه ها، تکایا و مکان های مخفی و با مقام و آواز تنبور، شب های زمستان را می گذرانده اند. اگرچه پس از سده های چهارم و پنجم هجری قمری، موسیقی، رقص و ترانه خوانی از جانب برخی حکومت ها ممنوع اعلام شده است اما عالمانی همچون فارابی و ابن سینا برای موسیقی احترامی خاص قائل بودند و حتی برخی از بیماری ها را نیز از طریق موسیقی شفا می داده اند.
با این وجود مردم غرب و شمال غرب ایران در همه مناطق بویژه کردنشین و به ویژه کردهای یارسان همیشه آداب و رسوم ویژه خود را دارا بوده و تجمعات و مراسمات مختلف خود را با خواندن ترانه، حیران، مقام های گوناگون و نواختن سازهایی چون، شمشال، دف، سرنا، دوزله، چنگ و تنبور همراه می کردند و همین یعنی موسیقی روح زنده ایدئولوژی و فرهنگ کردی را حفظ کرده است و هنر اصیل اساس اصالت کردی است.
منبع: وبسایت هولیر - ترجمه از سورانی: مرتضی مرادی
خبرگزاری بین المللی کردپرس _ سرویس موسیقی
/ 1 نظر / 3 بازدید
زمین شور

همونجا که نشستی به زمین نگاه کن! زمین شور نمیخوای؟ اگه خواستی منو خبر کن! ═══════════════════░▒░══════════════════ ════════════▒▒▒▓███████████▓▒═══════════ ════════▒██████████▓▓▓▓██▓████▓═════════ ══════▒███████▓█▓▓▓█▓█▓███▓▓▓███════════ ═════▓███▓██▓▓████▓██▓█▓▓▓███▓██▒═══════ ═════▓██▓███▓█▓████████▓▓█████▓██═══════ ═════▒█████████▓▓▓███████████████▒══════ ═════▒██████▓█████▒▒▒▒▒██████████▒══════ ═════▒███████▓█▓█▒═════░▒▓█▓▓▒▒██▒══════ ═════▒█████████▓█▓░░▒▒░░░░░▒▒▒▒██▒══════ ═════▒████████████▒░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓█▒══════ ═════▒██████████▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░▓█▒══════ ═════▒███████▓███▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░▒▓▒══════ ═════▓█▒░░▓██▓█▓▒▒▒▒░░░░░░░░░░░▒█▒══════ ═════▓█▒▒▒░▒███▒░░▒░░░▒▒▒▒▒█▓█████══════ ═════██░▒██▒▒████▒░▓██████████████══════ ═════▒█▒▒▒▓▒░▓█▓███████████▒▒█████══════ ══════▒█═░░▒▒▒█▒▒▒▒█▓██████░═████═══════ ═▒▓███▓██░░▒▒▒▒▒▒▒▒██████▓▒░░▒██▒═══════ ██████████▓█▒▒▒▒▒▒▒▒█▓▒▒▒▒░░░═░█════════ █████████▓▓█▓▒▒▒▒▒▓▒▒▒▒▒▒▒▓▓▒░▒█════════ ██████████▒▒▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░▒▓██▓▒█════════ ▓▓█▓████▓▒▒▒▒▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▒▒▒▓▓▓██═══════ ██▓▒██